Zemenes dobē kalst vai bojājas? Izmanto šos padomus!

16-07-2023

Foto – Pixabay

Pastāstīsim, kāpēc zaļās zemenes pūst un ko darīt, lai saglabātu sarkanās.

Zemeņu puve – ļoti bieži sastopama problēma daudziem dārzkopjiem, kā arī viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc zaudēts liels daudzums ražas. Visbiežāk puves avots ir sēnīte, un šajā rakstā pastāstīsim ir gatavs pastāstīt, kā atbrīvoties no pelēkās puves uz zemenēm.

Ko darīt, lai novērstu zemeņu puvi – labākās cīņas metodes

Vispirms ir vērts saprast, ka puve uz zemenēm ir atšķirīga – atkarībā no tās izraisītāja. Dažādas sēnītes rezultātā izraisa balto, pelēko vai melno puvi. Cīņas metodes gandrīz neatšķiras – tās ir universālas.



Izveidojiet laistīšanas grafiku

Pārāk liels mitruma daudzums ir biežs zemeņu izžūšanas un puves cēlonis. Optimālais biežums karstā laikā ir reizi 3-4 dienās. Ja ogas aug mālainā augsnē, laistīt var retāk, ja smilšainā augsnē – biežāk.

Palīdzība augam lietus laikā

Lietainā laikā, protams, augsnē nonāk daudz ūdens, kas applūdina dobes.

Jāizrok rievas ūdens novadīšanai, un pati augsne jācaurdur ar dakšām, tad mitrums aizplūdīs ātrāk.

Turklāt veikalā var iegādāties speciālus balstus, lai ogas paceltu virs zemes, tādējādi tās nesaskaras ar mitru augsni. Ne lieki nebūs arī augsnes mulčēšana ar zāģu skaidām, salmiem un sienu – mulča lieliski uzsūc ūdeni.

Retiniet stādījumus

Pārblīvētība, kā arī abi iepriekš aprakstītie iemesli noved pie tā, ka audzētāji prāto, ko darīt, lai novērstu zemeņu puvi. Pārāk blīvi stādījumi ir ideāli apstākļi sēnītes augšanai, jo tajos ūdens lēnāk iztvaiko, saules stari lēnāk izgaismo un sliktāk sasilda. Ievērojiet noteikumu – 30 cm – rindā un līdz 60 cm – starp rindām.

Nepārkāpiet mēslošanas grafiku

Atcerieties, ka zemeņu ražošanas periodā pietiek ar 3-4 reizēm sezonā, lai zemeņu mēslojumu saņemtu.

Nekādā gadījumā nevajadzētu pārspīlēt ar slāpekli – tas veicina zaļās masas attīstību. Rezultātā lapas pārklāj ogas, tās nesaņem sauli, ēnā tās sāk pūt.

Vai ir vērts lietot fungicīdus pret zemeņu sakņu puvi?

Ja savās dobēs atrodat sapuvušas ogas, ievērojiet norādījumus:

– noplūciet inficētās zemenes un sadedziniet tās (tās nevar vienkārši izmest);

– apstrādājiet visus stādījumus ar fungicīdiem ik pēc 10-15 dienām.

Gadījumā, ja sēne ir skārusi visus stādījumus, nav vai gandrīz nav normālu ogu, labāk krūmus izrakt, sadedzināt prom no dārza un nākamajā sezonā iestādīt jaunus, bet citā vietā – tur, kur šī kultūra nekad nav augusi.

LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!

FOTO: Zemenes var audzēt arī uz balkona pilsētā – dekoratīvi un gardi!

Kā zemenēm palīdz pienenes un ķiploki? Dabīgi līdzekļi pret slimībām un kaitēkļiem

1 komentārs

  1. Glory Fred 16.07.2023 8:15 pm - Atbildēt

    Es vēlētos jūs visus ieteikt uzticamam un patiesam privātā aizdevuma aizdevējam, kurš apstiprināja manu aizdevumu tikai dažu stundu laikā pēc tik daudziem neveiksmīgiem mēģinājumiem saņemt aizdevumu, es biju pārsteigts un priecīgs, ka privātais aizdevējs mani izglāba un piedāvāja aizdevums ar 2% procentu likmi, sazinieties ar viņu tagad, ja jums ir nepieciešams steidzams aizdevums E-pasts: christywalton355@gmail.com