Vai drīkst uzkopt svešu kapavietu? Ezoteriķu un praktiķu viedoklis

18-09-2023

Foto – Pixabay

Kapu kopšana un cieņa pret mirušo piemiņu ir svarīgs mūsu kultūras un vēstures aspekts. Kapsētas ir mūžīgās atpūtas vietas, kurās tiek saglabāta piemiņa par tiem, kas aizgājuši no šīs pasaules. Tomēr ir vairāki iemesli, kādēļ nevajadzētu aiztikt svešus kapus kapsētās un kādēļ šādas darbības pavada māņticība un tautas pareģojumi.

Ticējumi un biedējoši aizspriedumi

Kapusvētkus pavada māņticības un pareģojumi, kas ir pārdzīvojuši gadsimtiem ilgi un turpina ietekmēt daudzus cilvēkus. Kāda cita cilvēka kapa kopšanu var uzskatīt par šo pareģojumu pārkāpumu, kas saskaņā ar ticējumiem var novest pie nelaimēm un nepatikšanām.

Cilvēki jau izsenis ir piešķīruši lielu nozīmi dažādām zīmēm un simboliem, kas saistīti ar kapiem, un tic, ka šo paražu pārkāpšana var izraisīt nelaimi.

Baznīcas viedoklis par kapu kopšanu

Tiek uzskatīts, ka, redzot cilvēku pie kāda cita cilvēka kapa, mirušā gars var uzskatīt viņu par laupītāju un sadusmoties, sodot mirušo vai “izsūcot” viņa enerģiju. Tomēr mācītājiem un priesteriem ir cits viedoklis.

Daudzi noslēpumaini stāsti par kapsētām ir saistīti ar vēlmi pasargāt mirušā pēdējo atdusas vietu no iznīcības. Jau senos laikos cilvēkus vairāk biedēja kapu aizskaršana nekā mistika.

Kapu sakopšana ir cieņas izrādīšana mirušajiem. To pielīdzina lūgšanai, un, rūpējoties par kāda cita mirušā aprūpi, jūs palīdzat mirušajam un viņa tuviniekiem. Ir svarīgi nepārspīlēt un ievērot dažus noteikumus.

Rūpējieties tikai par pamestiem kapiem, par kuriem ilgstoši nav rūpējušies. Ja kaps ir aizaudzis ar zāli, tas nenozīmē, ka tas vairs nav vajadzīgs mirušā tuviniekiem.

Ja neesat pārliecināts, ka kaps ir pamests, bez atļaujas to nemainiet: nemainiet žogus, pieminekļus, nestādiet kokus vai ticības simbolus. Pietiek novākt zāli, nokritušās lapas, apgriezt krūmus un veikt atjaunošanas darbus.

Uz pamesta kapa bez kapa pieminekļa var novietot koka krustu, kas palicis pēc pieminekļa uzstādīšanas. Tomēr pirms tam ir jānoskaidro mirušā vārds un jāpasūta viņam piemiņas plāksne.



Kapu sakopšanas piekritēju argumenti

Neraugoties uz aizliegumiem un māņticību, ir tādi, kas atbalsta kapu tīrīšanu, argumentējot šādi.

Rūpes par apbedījuma vietu. Kapu tīrīšana tiek uzskatīta par veidu, kā rūpēties par tuvinieku apbedījuma vietu. Tīra un sakopta kapsēta var būt svarīga tiem, kas apmeklē savu ģimenes locekļu un draugu kapus.

Nezāļu un gružu novākšana. Kapu sakopšana palīdz atbrīvoties no nevēlamiem augiem, nezālēm un gružiem, kas var bojāt kapsētas izskatu.

Tiesības uz aprūpi. Dažiem tas ir brīvības jautājums un tiesības rūpēties par savu tuvinieku apbedījumu vietu. Cilvēku ziņā ir izlemt, kā kopt savu tuvinieku kapus.

Reliģiskā brīvība. Dažās reliģijās nav aizlieguma sakopt kapus. Tāpēc cilvēki var uzskatīt, ka šāds aizliegums ierobežo viņu reliģiskās brīvības.

Alternatīvi kapu kopšanas veidi

Tiem, kuri vēlas izrādīt rūpes par kapiem, ir alternatīvi veidi, ko var izmantot tīrīšanas vietā.

Puķu stādīšana un kopšana. Tas ir veids, kā kapam piešķirt sakoptu izskatu un izrādīt cieņu mirušajam.

Pieminekļu atjaunošana. Ja kapa piemineklis ir bojāts vai tam nepieciešams remonts, varat pieaicināt speciālistus, lai tos atjaunotu.



Lūgšana pie kapa. Daudziem cilvēkiem tas ir veids, kā izrādīt cieņu mirušajiem un lūgt par viņu dvēselēm.

Kārtības uzturēšana pie kapa. Tas var ietvert gružu novākšanu, krāsas pieskaršanos un nelielus žoga remontdarbus.

Jaunu augu stādīšana. Ja uz kapa nav ziedu vai augu, varat iestādīt jaunus – tie simbolizē dzīvību un cerību.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kādus kokus nevajadzētu stādīt pie mājas un kāpēc – māņticība un patiesība

Sveiciens no viņsaules. Kā sapņus par kapiem skaidroja Vanga, Nostrdams un Freids

Pīlādzis: skandināvu un baltu maģiskais koks burvestību atvairīšanai