Uzmanību! Ja ir šie simptomi, OBLIGĀTI jāizsauc ātrā palīdzība vai jāsteidz uz slimnīcu pašam

29-12-2019


Sirds mazspēja

Tās izteiktie simptomi ir sejas uztūkums, aizdusa, tahikardija. Slimniekam tomēr nevajadzētu piekrist tiem terapeitiem, kas gatavi šo kaiti ārstēt bez hospitalizācijas. Spēcīgas iedarbības preparātu lietošana vienmēr ietekmē citus orgānus, tāpēc, ja diagnoze jau zināma, labāk ārstēties stacionārā, bet mājas apstākļos var veikt tikai reabilitāciju un arī tad – kardiologa uzraudzībā.

Elpošanas orgānu slimības

Ļoti daudzi elpošanas orgānu kaites cenšas ārstēt mājas apstākļos. Nevar nepiekrist, ka mūsdienās eksistē daudz dažādu medikamentu un fitolīdzekļu, ar kuriem var uzveikt šīs slimības.

Diemžēl, lai iestātos pilnīga atveseļošanās, nereti ar to vien ir par maz. Reizēm nepieciešama ļoti rūpīga izmeklēšana un steidzama specializēta medicīniskā palīdzība, kas iespējama tikai klīnikā. Ja klepus lēkmes kļuvušas biežākas un ilgstošākas, noteikti jāapmeklē ārsts, jāiztaisa rentgenuzņēmums, fluorogramma vai pat bronhoskopija. Bet, ja būtiski palielinājusies krēpu izdalīšanās, tās kļuvušas dzeltenzaļas un nepatīkami smako vai arī tajās manāmas asinis, gari nedomājot, jāizsauc ātrās medicīniskās palīdzības brigāde.

Bronhiālā astma

Slimības sākumstadijai raksturīga pazīme ir elpas trūkuma lēkmes (nav iespējas izelpot). Šajā situācijā hospitalizācija ir obligāta. Vēl ārstēšanās stacionārā nepieciešama, ja:

* bronhiālās astmas lēkmes kļuvušas biežākas un slimnieks lieto inhalatoru vairāk nekā 6–8 reizes diennaktī;

* lēkme nekādi negrib pāriet un to neizdodas apturēt.

Angīna, gripa, ARVI

Šķietami it kā nekaitīgas kaites: daudzi ar tām slimojuši ne reizi vien, turklāt – nav pat gājuši pie ārsta. Un tomēr. Ir arī tādas reizes, kad mājās tās izārstēt neizdodas. Augsta ķermeņa temperatūra un sāpošs kakls vēl nav tas briesmīgākais. Vīrusi nereti mēdz uzbrukt arī nierēm un sirdij (tas notiek šo slimību smagos gadījumos), un tad novērst visus iespējamos sarežģījumus var tikai slimnīcā. Steidzama hospitalizācija nepieciešama, ja:

* mandeles pārklātas ar biezu blīvu baltu aplikumu;

* strutojošais iekaisums no mandelēm pārgājis uz rīkli (tā sāp tik briesmīgi, ka praktiski neko nav iespējams norīt);

* ķermeņa temperatūra jau 6–8 stundas ir virs 40 ºC(vai 38–39 ºC turas ilgāk par 5 dienām);

* slimnieks ir gados vecs cilvēks vai zīdainis;

* vienlaikus ar šīm slimībām saasinājušās jebkuras citas hroniskās kaites (hipertonijas gadījumā strauji paaugstinājies asinsspiediens, kuņģa čūlas gadījumā sākušās asas sāpes un ekskrementos redzamas asinis utt.);

* sāk attīstīties laringostenoze (slimnieks elpo ar grūtībām, nevar parunāt, norīt ēdienu).

Dažādas kuņģa un zarnu slimības

Tā kā kuņģa kaites ir ļoti izplatītas un to ārstēšanai radīti dažādi līdzekļi, ir izveidojies stereotips, ka tās visas itin viegli var uzveikt bez ārsta palīdzības. Diemžēl tie ir maldi.

“Akūts vēders”

Ja parādījušās asas sāpes vēdera lejasdaļā, labajā pusē, ātrā neatliekamā palīdzība jāizsauc nekavējoties, jo šis simptoms var norādīt uz aklās zarnas iekaisumu. Lieki piebilst, ka šajā gadījumā kavēšanās slimniekam var beigties letāli.

Gastrīta un kuņģa čūlas saasinājumu var ārstēt mājās. Hospitalizācija nepieciešama tikai tad, ja:

* gastroskopijas laikā kuņģa čūla vai gastrīts atklāts pirmo reizi;

* sākusies vemšana, kad no kuņģa izdalās kafijas biezumiem līdzīga masa un izkārnījumi ir melnā krāsā;

* mājas apstākļos nav iespējams pareizs ārstēšanās un diētas režīms.

Hronisks holecistīts un pankreatīts

Cilvēki, kas sirgst ar šīm kaitēm, laika gaitā pie sāpēm ir pieraduši un parasti par slimnīcu negrib ne dzirdēt. Nereti šāds stoicisma demonstrējums beidzas tuvākās slimnīcas ātrās ķirurģiskās palīdzības nodaļā, kaut gan patiesībā, ja slimnieks uz klīniku būtu devies laikus, tas nebūtu noticis. Uz slimnīcu jādodas, ja:

* sāpēs vēderā pastiprinās un tās nekādi neizdodas novērst;

* slimniekam ir spēcīga daudzkārtēja vemšana un vēdera izejas aizkavēšanās:

* āda un acis kļuvušas dzeltenas.

Turpinājums – nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3