Stādu audzēšana no sēklām ir maģisks process! Kā to pareizi darīt?

05-02-2025

Ekrānuzņēmums

Jaunu augu audzēšana no sēklām ir maģisks process, turklāt tas ir arī izdevīgs veids, kā dārzu piepildīt ar ziediem un mazdārziņu ar augļiem: no vienas sēklu paciņas jūs iegūsiet daudz augu, un to pietiks ģimenei, draugiem un kaimiņiem.

Sēklu sēšana stādiem tikai no pirmā acu uzmetiena šķiet sarežģīts uzdevums. Lai jums to atvieglotu, pavairošanas eksperte Kerola Kleina un dārzeņu audzētājs Ārons Bertelsens dalās Gardensi Ilustrated padomos par sēklu sēšanu.




Sēklu sēšana: iekštelpās vai ārā

Sējot sēklas iekštelpās, jūs varat labāk kontrolēt sēklas un gūt lielākus panākumus. Var izmantot aukstu siltumnīcu, taču siltumnīca ir daudzpusīgāka, jo tā nodrošina arī ideālu vidi viengadīgo un maigo daudzgadīgo augu audzēšanai.

Mālaina augsne satur daudz ūdens un pavasarī lēni uzsilst. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc sēklas ir vērts sēt siltumnīcā vai mājās.

Sēklu paplātes vai mazi podiņi

Foto – Pixabay

Speciālisti iesaka izmantot sēklu traukus un speciālu stādu maisījumu. Paplātēm jābūt ar pietiekami lielu platību, lai dotu labu starta sākumu daudziem stādiem, un pietiekami dziļām, lai nodrošinātu spēcīgas sakņu sistēmas attīstību.

Lielas sēklas vēlams stādīt atsevišķos moduļos, kur tās var augt bez konkurences un bez liekiem sakņu traucējumiem. Piepildiet un izlīdziniet paplāti, pēc tam strauji nolaidiet to uz darba galda (trieciens), lai komposts varētu nosēsties.

Lielāko daļu kultūraugu ar lielām sēklām var sēt tieši podos.




Kāda augsne ir vispiemērotākā sēklu sēšanai

Ir dažādi augsnes maisījumi, kas īpaši paredzēti, lai nodrošinātu stādu sākumu; tie ir lieliski piemēroti gan puķēm, gan dārzeņiem.

Kad sēklu trauki ir līdz pusei piepildīti, augsni var arī nedaudz sablīvēt, lai sēklas neiekļūtu gaisa kabatās.

Augsni sablīvējiet, stingri piespiežot trauku pie cietas virsmas vai viegli piespiežot to ar roku. Jums ir nepieciešams tikai pietiekams spiediens, lai atbrīvotos no gaisa caurumiem un pārliecinātos, ka augsne pārāk nenosēžas, kad pirmo reizi aplaistīsiet podiņu, atstājot sēklas atklātas.

Vai jums ir nepieciešams apsildāms paklājs

Apsildāms paklājiņš var būt noderīgs, ja sējat agri sezonā – dažām sēklām nepieciešama augstāka temperatūra, lai dīgtu, un dažām sēklām, piemēram, paprikai un tomātiem, ir nepieciešams ilgs veģetācijas periods, tāpēc tās jāsēj, kad laiks vēl ir auksts.

Tomēr, ja sējat vēlu pavasarī, pietiek ar siltumnīcu vai pat saulainu palodzi.



Kā laistīt sēklas, nenomazgājot tās

Pirms sējas vislabāk ir samitrināt augsni. Pirmkārt, tā vietā, lai laistītu no augšas, kas var izskalot sēklas, labi aplaistiet augsnes paplātes.

Ja izmantojat mazus podiņus, pirms sējas aplaistiet kompostu un ļaujiet ūdenim caur tiem iztecēt. Šī ir laba metode pupiņu, saldo zirņu, kabaču un ķirbju sēklām, kas var sapūt, ja tās ir pārāk daudz ūdens.

Kā sēt sēklas

Mazas sēklas labāk sēt virspusēji, lielākas – iespiestas augsnē.

Katrā gadījumā eksperti iesaka sēklas apkaisīt ar smalku, vienmērīgu dārza smilšu kārtiņu. Tas atdarina apstākļus, kādus sēklas piedzīvo dabā, ļaujot gaismai un siltumam iedarboties uz sēklu apvalku un nodrošinot topošajiem stādiem drenāžu. Tas arī notur mitrumu zem virsmas, kur tas ir visvairāk nepieciešams.



Kā sēt lielas sēklas

Lielas sēklas ir lupīnas, saulespuķes, pupas un saldie zirņi. Daži cilvēki izvēlas sākt ar šīm sēklām, jo tās ir vieglāk sēt.

Katrā modulī ievietojiet vienu vai divas sēklas un pārklājiet virsmu ar plānu smilšu kārtiņu.

Sīku sēklu sēšana

Mazāku sēklu, piemēram, magoņu, sēšana var būt biedējoša, jo ir grūtāk kontrolēt sēto sēklu daudzumu. Svarīgi ir nesēt tās pārāk biezi – jūs iegūsiet pārāk daudz dīgstu, kas palielina sēnīšu slimību risku.

Pirms sējas uz delnas vai šķīvja izkaisiet šķipsniņu vai divas sēklu (atcerieties, ka katrai sēklai ir jābūt vietas, lai tā varētu augt un attīstīt pirmās lapiņas).

Ikviens, kas sēj sēklas pirmo reizi, parasti sēj tās pārāk biezi. Tas gandrīz vienmēr noved pie izžūšanas – sēnīšu infekcijas, kas var nogalināt šķietami veselus stādus.

Sēklas sējiet pēc iespējas vienmērīgāk pa komposta virsmu. Sāciet ar smalku sēklu izkaisīšanu ap malām, pēc tam virzieties uz paplātes centru un atpakaļ.

Cik ilgā laikā sēklas sadīgst

Ekrānuzņēmums

Atkarībā no sēklu veida sēklas dīgst no dažām dienām līdz dažiem mēnešiem. Piemēram, salātu lapas, tostarp rukola, dīgst ātri. Dīgšanas laikam jābūt norādītam uz iepakojuma.

Jūs sapratīsiet, ka sēkla ir sadīgusi, jo no augsnes parādīsies viena vai divas lapas, ko sauc par dīgļlapām.

Tās ir daļa no sēklas un nodrošina sēklu ar barības vielām, līdz parādās “īstās” lapas. Dīgļlapas viegli var atšķirt no īstajām lapām, jo īstās lapas izskatās kā tipiskas auga lapas.

Ja esat audzējuši stādus uz apsildāma paklājiņa, izslēdziet apsildi, tiklīdz sēklas sadīgušas, un atstājiet stādus siltā, gaišā vietā, piemēram, siltumnīcā vai uz saulainas palodzes.

Stādu piķēšana

“Piķēšana” nozīmē atdalīt stādus pēc tam, kad tiem ir izveidojies pirmais īsto lapu pāris, un pārvietot tos atsevišķās stādu šūnās, moduļos vai podiņos.

Kad stādiem ir izveidojušās pirmās īstās lapas, tie ir nekavējoties jāizpiķē.

Pieskarieties sēklu paplātītei pret cietu virsmu, lai komposts atbrīvotos un atdalītu to no paplātes vai podiņa.

Ja saknes ir plašas, katrs stādiņš uzmanīgi jāizvelk ārā, satverot daiviņas. Tiklīdz stādiņam ir īstas lapas, dīgļlapas vairs nav vajadzīgas.

Nekad nevelciet stādus aiz stublājiem, jo tie šajā stadijā ir ļoti trausli. Ļoti jaunus, labi novietotus stādus var viegli izcelt no augsnes ar asu kociņu (var izmantot koka suši kociņu) – izvairieties no neveikliem dūrieniem, kas var salauzt plānās jaunās saknītes.

Katru stādiņu iestādiet atsevišķā šūnā vai modulī, kur tas var augt un attīstīties. Kad būs pienācis laiks pārstādīt augu lielākā podā vai atklātā zemē, pārstādīšanu var veikt ar minimāliem sakņu bojājumiem. Pēc pārstādīšanas stādiem nepieciešama silta, gaiša vieta, kur augt.

Pēc dažām nedēļām katrs stādiņš jāpārstāda savā mazā podiņā.




Jauno stādu rūdīšana

Foto – Pixabay


Kad stādi ir labi iesakņojušies savos podiņos, apmēram nedēļas laikā tie pakāpeniski jāiznes ārā – šo procesu sauc par rūdīšanu. Dienas laikā podiņus novietojiet ārā, bet naktī pārceliet atpakaļ iekštelpās.

Sēklu sēšana ārā

Daudzas dārzeņu kultūras var sēt tieši ārā, bet eksperti iesaka izmantot šo metodi galvenokārt tādiem dārzeņiem kā burkāni un pastinaki, kuriem ir mietsakne un kuriem nepatīk, ja tos traucē.

Šāda metode var darboties, taču pirms sēšanas pārliecinieties, ka augsne ir pietiekami silta: ja tā ir pārāk auksta, labākajā gadījumā sēklas dīgst ilgāk, bet sliktākajā gadījumā tās vienkārši nogulsnēsies un sapūs.

Jūs varat izmantot dārza sietu, lai sasildītu augsni pirms sējas un pēc sējas pasargātu tikko apsēto vietu.

Sagatavojiet augsni, rūpīgi to pārrokot un atbrīvojot no akmeņiem vai gabaliņiem, kas varētu traucēt dīgstošajiem dīgstiem izlauzties cauri – bieži tiek lietots apzīmējums “plānā augsnes apstrāde”. Praksē tas nozīmē, ka augsnes konsistencei jābūt drīzāk līdzīgai smalkām rīvmaizes drupatām, lai gan to ir daudz vieglāk pateikt nekā izdarīt.

Kad esat gatavi sēt, ar auklu iezīmējiet nākamo dārzeņu rindu un tās garumā ar kapļa vai dakšas dakšiņas dūrienu ievelciet seklu rievu. Dobei jābūt divreiz dziļākai par sējamo sēklu dziļumu.




Sējiet mēreni – atcerieties, ka dīgsti būs regulāri jāretina, lai daži no tiem varētu attīstīties līdz briedumam. Tādām kultūrām kā burkāni tas ir ieguvums: retinātie dīgsti ir garšīgi salātos.

Sēklas apberiet ar augsni un labi aplaistiet. Neaizmirstiet skaidri marķēt rindas. Lai izvairītos no pārpratumiem, abos galos varat izmantot izturīgu koka etiķeti.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Sēklas labi pirkt jau ziemā! Pieredzējušu dārzkopju padomi

Kā sagatavot tomātu un paprikas sēklas? Divas iedarbīgas metodes

TABULA. Kādos apstākļos vislabāk dīgst dažādu augu sēklas? Nekāda sakara ar Mēnesi!