Sāls nelietošana taukus nemazinās! Profesors Danilāns atspēko mītus par diētām

28-10-2020

Foto – Roberts Blumbergs

Plaši tiek reklamētas dažādas diētas, kurām nav ne mazākā pamatojuma. Piemēram, tauku masas samazināšanai neko nedod vārāmās sāls ierobežošana. Šis ieteikums, protams, noderīgs slimniekiem ar hipertoniju vai sirds mazspēju.

Nav nozīmes, pat kaitīgi ierobežot šķidruma lietošanu, jo ķermeņa masa ar to samazināta netiek, bet palielinās žultsakmeņu un citu slimību attīstīšanās risks. Šķidrums jālieto daudz — ne mazāk kā 1,5 litri dienā.

Neiztur kritiku tā saucamās diētas ar ļoti zemu ogļhidrātu daudzumu, tikpat aplams ir spārnotais teiciens: “Ēd taukus, kļūsi slaids!”

VAIRĀK UZZINI ANATOLIJA DANILĀNA GRĀMATA “DZĪVO PRIECĪGS UN VESELS!”

Šādā veidā patiešām izdodas samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, jo ogļhidrātus ir grūti aizvietot ar proteīniem un taukiem.

Diemžēl šādu diētu nav iespējams pielietot ilgstoši, jo iestājas ketoacidoze (ļoti bīstama slimniekiem ar sirds ritma traucējumiem vai ar sirds mazspēju), hiperurikēmija. Bez tam šajos gadījumos samazinās glikogena krājumi, bet tauku masas zudums ir relatīvi neliels.

Plānojot diētas pasākumus, jāņem vērā, ka nedrīkst pilnīgi atteikties arī no dzīvnieku izcelsmes taukiem, jo diēta bez gaļas un bez piena produktiem ir vienveidīga, nepilnvērtīga, dažreiz pat bīstama (54; 84), tāpēc ilgstošai izmantošanai nav derīga.

Pie tam šī diēta ķermeņa masas samazināšanai nemaz nav efektīvāka par diētu, kas satur taukus, ogļhidrātus un olbaltumus, vitamīnus un minerālvielas pareizās proporcijās.

Arī veģetārai diētai īpašu priekšrocību nav. Veģetāro diētu var izmantot ilgstoši, bet tikai ar noteikumu; ja papildus lieto B12 vitamīnu.

Nereti tiek ieteikta diēta “ar augstu proteīna saturu”, tikai nav skaidrs, ar ko tā atšķiras no diētas “ar zemu ogļhidrātu un zemu tauku saturu”.

Šāda nesabalansēta diēta ar pārmērīgi augstu proteīnu un ļoti zemu tauku un ogļhidrātu saturu neļauj stabilizēt slāpekļa balansu organismā, tāpēc ar laiku iestājas iekšējo orgānu darbības traucējumi.

Plaši reklamētās eksotiskās atslodzes dienas ilgstošu efektu ļauj panākt tikai izņēmuma gadījumos, piemēram, ja cilvēkam psiholoģiski vieglāk stingrus diētas ierobežojumus mainīt ar dienām, kad šie ierobežojumi nav tik stingri.

Tomēr jāņem vērā, ka atslodzes periodi nedrīkst būt ilgstoši (ne ilgāki par diennakti), jo citādi reāli kļūst žultsakmeņu un citu sarežģījumu rašanās draudi.



Tuvu absurdam ir ieteikumi ārstēties ar ilgstoša bada kūrēm, jo pilnīgi skaidrs, ka agrāk vai vēlāk šāds pasākums būs jāpārtrauc. Epidemioloģiski pētījumi pārliecinoši rāda, ka bada kūres parasti beidzas ar aptaukošanās rikošetu.

Drīz vien šie cilvēki ir aptaukojušies vairāk nekā tie, kuri nemaz nav mēģinājuši samazināt ķermeņa masu. Nav arī skaidrs, kāpēc ķermeņa masas samazināšanu — pasākumu, kas paredzēts visam atlikušajam dzīves posmam — jācenšas realizēt iespējami īsā laika sprīdī.

Šādu terapiju pavada daudzas nevēlamas blaknes. Pacienti nespēj veikt aktīvu fizisku slodzi, viņiem samazinās libido, iestājas menstruālā cikla traucējumi, paaugstinās žultsakmeņu un nierakmeņu rašanās risks, palielinās pēkšņas nāves gadījumu skaits.

Droši var sacīt, ka pilnīgai bada terapijai nav indikāciju! Mēģinājumi pamatot šādu diētu noderīgumu ar reliģiskiem gavēņiem ir vairāk nekā naivi. Ir pārliecinoši pierādījumi, ka islāma gavēņa ramadana laikā slimību sarežģījumi iestājas biežāk.

Naivi un smieklīgi skan ideja par organisma “attīrīšanos” gavēņa (vai badošanās) laikā. Šo ideju autori nevar paskaidrot, no kādām vielām īsti organisms “attīrās” un kāpēc attīrīšanās nenotiek, ja lieto mazkalorāžas (taču pilnvērtīgu!) diētu. Nav jātic nepierādītiem apgalvojumiem par “enerģijas lādiņa” (kas tas tāds?) pacēlumu bada kūres laikā.

Eksistē dažādas “folkloras” diētas, piemēram, ieteikumi lietot īpašā veidā pagatavotus augu valsts produktus (bēdīgi slavenais “Herbalife”), kura “veselīgums” tiek pamatots tādējādi, ka preparāts sastāv no nekaitīgiem (“ķīmiski tīriem”!) produktiem. Šo diētu pozitīvais efekts ilgstošos novērojumos nav pierādīts, nav pierādīts arī šo produktu nekaitīgums.

Augu valsts produkti var būt pat ļoti indīgi un radīt aknu, nieru un citu iekšējo orgānu neatgriezeniskus bojājumus. Atliek piemetināt, ka šie produkti parasti ir arī dārgi un būtībā nav paredzēti ilgstošai (gadiem ilgai) lietošanai. Tiek ražoti dažādi barības maisījumi ar ļoti nelielu (400–500 kcal/ dienā) kaloriju saturu.

Tos ir ērti lietot, bet nav pareizi sākt ārstēšanu ar ļoti strauju (forsētu) ķermeņa masas samazināšanu. Šāda taktika mobilizē enerģijas taupīšanas resursus, tāpēc ātri vien tauku masas samazināšanās apstājas un turpmākā tās reducēšana jau saistīta ar lielām grūtībām.

Bez tam pacients nereti nespēj pielāgoties straujajai ķermeņa masas maiņai, pārtrauc ārstēšanos, un iestājas aptaukošanās recidīvs vai rikošets.

Tāpēc jautājumu par šādu maisījumu ne pārāk ilgstošu izmantošanu var apsvērt tikai īpašās situācijās, piemēram, ja pacientam ir pārmērīga ķermeņa masa (masas indekss lielāks par 40 kg/m2) vai, ja aptaukošanās saistīta ar augstu riska pakāpi citas slimības dēļ.

Visos pārējos gadījumos daudz racionālāk sākt ar ne pārāk krasu kaloriju ierobežošanu un samazināt līdz šim uzņemto kaloriju daudzumu par ¼–⅓. Šāda diēta ļauj atbrīvoties no 2 līdz 3 liekiem kilogramiem mēnesī.

Nav pamata uzskatam, ka ķermeņa masas mazināšanas nolūkā svarīgi neēst pirms naktsmiera. Drīkst ēst vakarā, drīkst ēst pat ļoti vēlu. Visu izšķir uzņemto kaloriju daudzums, nevis tas, kādā diennakts laikā (no rīta vai vakarā) tās uzņemtas. Nav standarta (ideālas) diētas, kas noderīgas pilnīgi visiem aptaukošanās gadījumiem.

Pamatprincips ir tāds, ka arī mazkalorāžas diētai jābūt sabalansētai — tauki, ogļhidrāti un proteīni jāuzņem neizkropļotās attiecībās.

Cilvēki ar lielu ķermeņa masu bieži vien pārāk daudz lieto taukus un ogļhidrātus. Šī neatbilstība jākoriģē, tāpēc jāsamazina treknums — it īpaši treknu piena produktu (mazākā mērā cūkas tauku) un saldumu lietošana.

Jāpalielina šķiedrvielu daudzums — jālieto klijas, dārzeņi (burkāni, salāti, kāļi) zaļbarības veidā. Protams, arī šķiedrvielas jālieto uz sabalansētas diētas fona.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS

Vai atklāt pacientam skarbu patiesību? Diskutē profesors Danilāns un ceļotājs Strubergs

Ar “tautas diētām” nenotievēsi! Anatolijs Danilāns skaidro, kā pareizi koriģēt svaru

Trekns ēdiens – “vissmagākais”? Tās ir aplamības, uzsver profesors Danilāns