Kad veikalā izvēlies ziedošu orhideju, diez vai kāds tur pateiks, kad augs sācis ziedēt un cik ilgi vispār tur jau stāv. Ziedēšanas ilgums var svārstīties no pāris dienām līdz dažiem mēnešiem.
Iespējams, labākais risinājums būtu izvēlēties augu, kuram izplaukuši tikai divi trīs pumpuri. Tā ne tikai varēsi ilgāk baudīt orhidejas skaistumu, bet arī uzzināsi, cik ilgi tās visumā zied.
Bet gadās arī tā, ka vēl vakar skaisti ziedošais augs, pārnests mājās, sāk nīkuļot vai vispār aiziet bojā. Lūk, kādi tam var būt iemesli. Un neaizmirsīsim, ka arī augs ir dzīva būtne.
Iemeslu orhidejas bojā ejai var būt daudz, sākot ar pēkšņu vides maiņu un beidzot ar kaitēkļu parādīšanos.
Izplatītākie iemesli ir trīs.
1. Nepietiekami daudz barības vielu
Fosfors, slāpeklis un kālijs ir obligātas sastāvdaļas orhideju labklājībai. Dabā augs saņem visu nepieciešamo no apkārtējās vides. Tomēr dzīvokļu šaurībā tam vienkārši nav. no kurienes šīs vīelas ņemt. Tāpēc orhidejai nepieciešams mēslojums. Mēslo to regulāri un pareizi, izlasot norādījumus uz mēslojuma iepakojuma!
2. Caurvējš un pārmērīga atdzišana
Orhidejas mīl siltumu. To pārvadāšana aukstajā gadalaikā nozīmē pakļaut augus milzu stresam, pat ja tie rūpīgi iesaiņoti.
Arī dzīvoklī vai mājā temperatūra var būt pārāk zema. Kaprīzajai orhidejai patīk temperatūra no 22 līdz 32 grādiem. Optimālais gaisa mitrums – 70%. Nepietiekams mitrums var likt nobirrt orhidejas ziediem.
Orhidejai vajadzīga pastāvīga gaisa cirkulācija, bet caurvējš tai ir nāvējošs. Pietiks izvēdināt telpu vienu divas reizes dienā.
3. Atrašanās blakus pārtikas produktiem
Īpaši tas attiecas uz augļiem un dārzeņiem. Daži no tiem glabājot izdala etilēnu (paprika, tomāti, āboli, banāni un bumbieri). Šī gāze stimulē falenopša ziedu pārāk ātru atvēršanos.
Etilēns skar pat neatvērušos pumpurus. Tik strauja nobriešana veicina ziedu un pumpuru nokrišanu. Tāpēc augļus un orhidejas nevajadzētu turēt tuvu viens otram blakus.
Ja augstāk minētie faktori iedarbojas uz orhideju pastāvīgi, augs nenovēršami iet bojā. Bet, ja orhideja stresu tomēr pārdzīvojusi, nodrošini tai dabiskajiem apstākļiem tuvu kopšanu. Katru dienu pārbaudi, vai uz lapām nav kaitēkļu.
Ja tādi parādās, podiņu izolē no citiem, uzmanīgi noņemot kaitniekus. Pēc tam visu apstrādā ar insekticīdu.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Kaimiņiene atklāj pasakainu līdzekli orhideju mēslošanai. Pagatavo arī tu!
Kā kopt orhideju, kad tā noziedējusi?
Kā kopt orhidejas, lai biežāk ziedētu. Kā palīdz ledus gabaliņi?
Miera periods arī telpaugiem: kurus augus ziemā nevajag mēslot