Nekļūdoties nieres var nosaukt par mūsu ķermeņa sanitāriem – tās attīra organismu no šķidruma, kas tam vairs nav nepieciešams. Ja nieres sākušas streikot, dzīve kļūst nepanesama. Galvenais šo orgānu ienaidnieks ir iekaisumslimība nefrīts.
Akūts nefrīts
Akūta nefrīta ierosinātāji ir virkne infekcijas slimību: angīna, augšējo elpceļu iekaisums, pneimonija, difterija, vēdera tīfs u.c., taču bieži par cēloni mēdz būt banāla apsaldēšanās.
Tā kā nieru bojājums rada šķidruma aizturi organismā, pirmais akūta nefrīta simptoms ir uztūkusi seja no rīta. Starp citu, šā iemesla dēļ bieži mēdz paaugstināties asinsspiediens. Aptuveni 2–3 dienas pēc slimības sākšanās urīns kļūst sarkanbrūns, var sākties krampji un ģīboņi, sirds vai nieru mazspēja un astmas lēkmes. Taču tā visa dēļ krist panikā nav pamata – akūts nefrīts ir pilnībā izārstējama kaite.
Hroniskais nefrīts
Vairumā gadījumu hroniskais nefrīts ir akūtā nefrīta sekas. Tā gaitā novērojamas periodiskas saasināšanās, kuru simptomi ir tādi paši kā akūtam nefrītam, bet ne tik izteikti.
Saslimušajam pakāpeniski pieaug hroniskā nieru mazspēja – ir sāpes nierēs, jostasvietā un krustos, apgrūtināta un sāpīga urinācija, uztūkumi, nespēks, vemšana. Veidojas sirds un galvas smadzeņu asinsvadu ateroskleroze. Nieres vairs netiek galā ar saviem uzdevumiem – toksisko vielu izvadīšanu no organisma, un sadales produkti negatīvi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, rezultātā var attīstīties encefalopātija (krampji un ģīboņi).
Diēta
Jebkura nefrīta gadījumā jāievēro strikta nieru darbību normalizējoša diēta.
Visi ēdieni jāgatavo bez sāls. No ēdienkartes jāsvītro asi ēdieni, gaļas un zivju zupas, konservi, kaviārs, kakao, šokolāde, pākšaugi, rāceņi, redīsi, rutki, ķiploki, ingvers, žāvētas aprikozes un plūmes, garšaugi.
Ja akūtais nefrīts ir smagā formā, krasi jāierobežo olbaltumus saturošu produktu lietošana, galvenokārt gaļa un olas. Gaļu, zivis, kā arī dārzeņus var ēst tikai vārītus vai sautētus. Dzeršanai ieteicamāk izmantot ķīseļus un sulas. Dienas laikā izdzertā šķidruma daudzums nedrīkst pārsniegt diennakts laikā izdalītā urīna daudzumu vairāk kā par 300 gramiem. Nedrīkst uzturā lietot arī maizi un maizes izstrādājumus (izņemot tos, kas nesatur olbaltumus).
Kad akūtais process sāk pierimt, ēdienkarti pamazām var papildināt ar skābpiena produktiem (izņemot sieru) un no tiem gatavotiem ēdieniem. Augļus un dārzeņus var lietot jebkurā veidā. Pēc ārsta ieteikuma ieviešamas augļu, sulu, kartupeļu, ābolu–arbūzu atslodzes dienas.
Vairumā nefrīta formu gadījumos alkoholu lietot nedrīkst, taču dažās slimības ārstēšanas stadijās ārsti iesaka 1–2 glāzes alus vai sarkanvīna dienā.
Akūta nefrīta ārstēšanai nozīmē antibiotiku kursu, pret tūsku un paaugstinātu arteriālo spiedienu – urīndzenošus līdzekļus. Hroniskā nefrīta ārstēšanai izmanto ne tikai urīndzenošos, bet arī citostatiskos līdzekļus un preparātus, kas pazemina spiedienu.
Saviem spēkiem
Punktu masāža un vingrošana
Ātrāk un efektīvāk izārstēt nieres palīdz aktīvo punktu masāža. Galvenais punkts, caur kuru var iedarboties uz nierēm, atrodas pēdapakšas priekšējā daļā starp tās vidusdaļu un pirkstiem. Otrs bioloģiski aktīvais punkts, kuru ieteicams masēt, atrodas tieši virs auss atveres.
Lai palīdzētu nierēm pildīt to pienākumus, katru dienu vēlams izpildīt vairākus vingrojumus.
1. Vingrojumu izpilda sēdus stāvoklī. Acu augstumā saliek kopā roku plaukstas, pirksti izplesti. Ieelpo un elpu aiztur. Pirkstus stingri spiež vienu pret otru, vienlaikus ceļot uz augšu tikai elkoņus. Kad rokas ieņēmušas horizontālu stāvokli, izelpo. Vingrojumu atkārto 5–7 reizes.
2. Apsēžas uz papēžiem. Dziļi ieelpo un lēnām paceļ rokas, tad saliec tās elkoņos, cenšoties pieskarties plecu mugurpusei. Turklāt plaukstām jābūt vērstām uz leju, pirkstiem atslābinātiem. Pēc tam satuvina lāpstiņas, bet rokas vienlaikus ar izelpu strauji izmet uz priekšu, it kā cenšoties atgrūst visu nevajadzīgo, visus ķermenī uzkrājušos toksīnus. Izpilda 5 reizes.
3. Ar kreiso roku no apakšas pieskaras labās lāpstiņas malai. Labo roku atslābina, bet kreisās rokas pirkstus it kā pastumj zem lāpstiņas un kustina dažādos virzienos. Pēc tam visu atkārto ar otru roku. Vingrojumu izpilda 2–3 reizes.
4. Abas rokas uzliek jostasvietai un, nepārtraukti uzspiežot, berzē virzienā uz augšu un leju, līdz rodas siltuma sajūta un āda kļūst sārta.
Uzmanību! Slimības saasināšanās laikā šo vingrojumu izpildīt nedrīkst.
5. Guļot uz muguras, kājas saliec ceļos. Pēdas noliek uz grīdas 45–50 cm attālumā vienu no otras. Ieelpojot kreiso celi pievelk krūtīm, izelpojot – noliek vietā. Mainot kājas, vingrojumu atkārto 5 reizes.
Fitoterapija
Efektīvai akūtā nefrīta ārstēšanai
* Sajauc 2 ēdamkarotes linsēklu, pa 4 ēdamkarotēm bērza lapas un blakteņu saknes. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi auksta vārīta ūdens, 6 stundas nostādina, tad 15 minūtes vāra un izkāš. Dzer pa pusglāzei 4 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 2 nedēļas.
Iekaisuma mazināšanai akūta nefrīta gadījumā
* Sajauc pa 1,5 desertkarotēm sasmalcinātu purva bērza un brūkleņu lapas, kailās lakricas saknes, ārstniecības kumelīšu un kliņģerīšu ziedus. Vienu ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – viens mēnesis.
Urīndzenošs līdzeklis tūskas noņemšanai akūta nefrīta gadījumos
* Sajauc vienādās daļās aveņu lapas, blakteņu saknes, vijolīšu un zeltgalvīšu lakstus, cidoniju sēklas un paegļu augļus. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens, 10 minūtes vāra, stundu nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – līdz uztūkumi pazūd.
Lai ātrāk un bez sarežģījumiem izārstētu hronisko nefrītu
* Sajauc pa 2 ēdamkarotēm milteņu lapas un asinszāļu lakstus, pa 1,5 ēdamkarotēm bērza pumpurus un tīruma kosas lakstus, pa 1 ēdamkarotei maura sūreni, kukurūzas drīksnu, raudeņu ziedus un plūškoka saknes un 1 desertkaroti ārstniecības kumelīšu ziedu. Četras ēdamkarotes maisījuma uz nakti aplej ar litru nevārīta auksta ūdens, no rīta 10 minūtes vāra, tad izkāš. Izdzer dienas laikā – 1 glāzi tukšā dūšā un pa 1 glāzei 4 reizes dienā stundu pēc ēšanas. Ārstēšanās kurss – 1 gads 7–10 dienas katru mēnesi.
* Sajauc pa 2 ēdamkarotēm kadiķu ogas, mežrozīšu paaugļus un cidonijas. Ēdamkaroti maisījuma aplej ar glāzi auksta vārīta ūdens, 6 stundas nostādina, 15 minūtes vāra, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 4 reizes dienā pēc ēšanas. Ārstēšanās kurss – 1 gads 10–12 dienas katru mēnesi.
Hroniskā nefrīta saasināšanās gadījumā
* Sajauc 3 daļas tīruma kosas lakstu un tikpat maura retēja saknes, un 4 daļas lielās ceļtekas lapu. Vienu ēdamkaroti sasmalcinātā maisījuma aplej ar glāzi verdoša ūdens un stundu nostādina. Dzer pa pusglāzei uz nakti. Ārstēšanās kurss – 1 mēnesis.
* Sajauc pa 1 ēdamkarotei kliņģerīšu ziedus un parastā pelašķa lakstus, 1,5 desertkarotes blakteņu saknes un pa 1 desertkarotei lielās nātres lakstus, fenheļa augļus, tīruma kosas lakstus un purva bērza lapas. Divas ēdamkarotes maisījuma aplej ar puslitru verdoša ūdens, 2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 1,5 mēneši.
Hroniska nefrīta pierimšanas (remisijas) periodā
* Žāvētas ābolu miziņas saberž pulverī, 1 ēdamkaroti pulvera aplej ar glāzi ūdens, 3 minūtes vāra. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 1 gads.