Neiralģija ir perifēriskās nervu sistēmas slimība ar spēcīgām sāpju lēkmēm un veģetatīvām izpausmēm: krampji, auksta āda, svīšana, acu asarošana, pastiprināta siekalu izdalīšanās. Lēkmes var ilgt no dažām minūtēm līdz pat vairākām stundām, turklāt no satraukuma, izbīļa vai aukstuma tās vēl pastiprinās.
Pēc statistikas, visizplatītākā ir trijzaru nerva neiralģija, kā arī pakauša un ribstarpu nerva iekaisums.
Sāpju izpausmes
Pakauša nerva neiralģijai raksturīgas lauzošas sāpes kakla un pakauša rajonā, kas pakāpeniski no pakauša pāriet uz deniņiem un acīm.
Ribstarpu neiralģiju pavada apņemošas sāpes krūškurvī, skarot vienu (retāk divas vai trīs) ribstarpas.
Sāpes ir smeldzošas. Dziļi elpojot, staigājot, pagriežot ķermeni vai pieskaroties ribām un starpribām, tās pastiprinās.
Ribstarpu neiralģiju var viegli sajaukt ar sāpēm, kas rodas sirds, plaušu, pleiras slimību gadījumā.
Trijzaru nerva neiralģija izpaužas ar spēcīgām sāpju lēkmēm, kas parasti rodas runājot vai ēdot. Sāpes var izraisīt arī nejauša pieskaršanās nervu izejas punktiem. Nosacīti trijzaru nervu var iztēloties kā koku ar trim zariem: viens zars stiepjas uz pieri, otrs – uz vaigu, deguna gļotādu un augšžokļa zobiem, bet trešais – uz apakšžokli. Sāpes sākas ap šiem zariem un drīz vien izplatās pa visu seju.
Bieži sastopama pirmā un otrā zara apvienotā neiralģija, reizēm slimība var skart visus trīs zarus.
Pēdējais ir vissmagākais slimības variants, jo var izraisīt sāpju šoku un bezsamaņu.
No trijzaru nerva neiralģijas biežāk cieš 50–60 gadu vecas sievietes, turklāt pārsvarā slimība skar ķermeņa labo pusi. Zinātnieki uzskata, ka slimību rosinošs faktors ir sieviešu organisma endokrīnā sistēma.
Sāpju cēloņi
Neiralģijas cēloņi var būt traumas, infekcijas, nosalšana, retāk – spēcīga organisma pārkaršana. Nereti trijzaru nerva neiralģija ir komplikācijas pēc pulpīta, periodontīta, haimorīta, īpaši, ja iekaisuma process samazina kaulu atveres, caur kurām iet nervu zari.
Pakauša un ribstarpu neiralģiju var izraisīt mugurkaula un iekšējo orgānu slimības, kā arī audzēji – gan ļaundabīgie, gan labdabīgie.
Protams, ar šādiem simptomiem uzreiz jāvēršas pie ārsta, bet paralēli var dzert arī tējas un sekot citiem tautas ieteikumiem.
Piededzināt un saspiest
Reizēm ribstarpu neiralģijas gadījumā rodas iespaids, ka sāpes koncentrējušās vienā punktā. Tad var palīdzēt nelieli divlatnieka izmēra piparu plākstera gabaliņi, kurus uzlipina sāpošajām zonām. Vēl var mēģināt akupunktūru.
Viegli uzspiežot ādai, nosaka, kurā vietā ir visasākās sāpes, un vairākas reizes uzspiež sāpīgajam punktam ar pirkstu, viegli pagriežot to pulksteņa rādītāju virzienā, it kā vēloties ieskrūvēt kā skrūvīti. Sajūtas būs ļoti sāpīgas, bet, ja tās iztur un turpina punktu pāris minūšu masēt, sāpes nrimst.
ZĀĻU TĒJU RECEPTES – NĀKAMAJĀ LAPĀ!