Muguras sāpes grūtniecības laikā. Ko tas nozīmē?

20-04-2018

grutniece1


Kāpēc grūtniecības laikā sāp mugura? Vai sāpes rodas no muskuļu vājuma, vai arī tās liecina, ka sākušās problēmas ar nierēm?

Muguras sāpes grūtniecības laikā var rasties vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, vainojami var būt vājie muskuļi, kuri bērna iznēsāšanas laikā izjūt daudz lielāku slodzi, un ar laiku uzkrājas muskuļu nogurums. Otrkārt, sāpes var izraisīt mugurkaula skriemeļu nobīde un saspiests nervs.

Turklāt, ja saspiestais nervs iekaisīs, attīstīsies radikulīts, kura saasinājumu var izprovocēt neveikla strauja kustība, pārāk liela fiziskā slodze, aukstums. Arī problēmas ar nierēm izpaužas muguras sāpju veidā nedaudz augstāk par jostasvietu.

Atšķirībā no sāpēm, ko izraisa muskuļu nogurums un radikulīts, kas pāriet, ja maina pozu, atbalsta muguru vai apguļas, nieru izraisītām sāpēm ir nepārtraukts smeldzošs raksturs. Reizēm nepatīkamas sajūtas rodas urinēšanas laikā. Ja rodas aizdomas, ka vainojamas nieres, jāiztaisa urīna analīzes – tās parādīs, vai ar nierēm ir problēmas. Ja tādas tiks atklātas, ārsts ieteiks pareizāko ārstēšanos.

Ja sāpju cēlonis ir muskuļu aparāta vājums, tas iespēju robežās jānostiprina. Ir jāstaigā, jākustas. Ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem un ārsts neiebilst, var arī peldēt.

Jāseko ķermeņa svara pieaugumam – liekie kilogrami ir papildu slodze mugurkaulam. Nav ieteicams celt smagumus, bet, ja to vai citu apstākļu dēļ tas jādara, jānoliecas nevis uz priekšu, bet sāniski, nedaudz pietupstoties.

Ceļot smagumu, maksimāli jāizmanto kāju, roku un plecu, bet ne muguras muskuļi. Visi darbi jādara mierīgi un plūstoši, bez straujām un asām kustībām. Sēžot jāizvēlas krēsls ar cietu atzveltni, bet zem kājām vēlams palikt ķeblīti.

Ik pēc 30–40 minūtēm jāpieceļas un nedaudz jāpastaigā. Var izmantot bandāžu vai speciālo grūtniecēm paredzēto veļu, kas palīdz muguras un vēdera muskuļiem.

Veselīga ir viegla, atslābinoša masāža, muguras glaudīšana garām simetriskām kustībām virzienā no augšas uz leju.