![](https://www.dzivei.lv/wp-content/uploads/2024/07/tomati_fitoftora.png)
Foto – Pixabay
Pareizā augu maiņa piesātinās augsni ar derīgām vielām un nodrošinās labu ražu.
Pieredzējuši dārzeņu dārzkopji jau sen zina par augsekas nepieciešamību – mainīt dārzeņu stādīšanas vietu dārzā, lai nenoplicinātu augsni un iegūtu labu ražu.
Svarīgs elements ir tas, ka dažus augus nekad nedrīkst stādīt pēc citiem. Šodien mēs aplūkosim, ko nedrīkst stādīt pēc tomātiem.
Vispirms ir vērts atzīmēt, ka ar pareizu augu maiņu ir iespējams panākt:
– derīgo vielu apmaiņu;
– kaitēkļu izzušanu;
– augsnes piesātināšanu ar mikroelementiem.
Ja runājam par tomātiem, tie “izsūc” daudz slāpekļa no augsnes, un savukārt palielina zemes skābumu.
Protams, problēmu var atrisināt manuāli – mēslot augsni un izmantot kaļķi, lai samazinātu skābumu.
Tas būs jāpievieno zemes rakšanas laikā 50-80 g aktīvās vielas uz kvadrātmetru zemes.
Vērts izcelt augus, kurus nekādā gadījumā nedrīkst stādīt pēc tomātiem. To vietā nebūs laba arbūzu un meloņu raža, jo tiem trūks barības vielu. Pie citām kultūrām mēs apstāsimies atsevišķi.
Vai pēc tomātiem var stādīt kartupeļus?
Šos divus augus saista to mīlestība pret slāpekli. Ja kartupeļus stādāt pēc tomātiem, sagatavojieties ilgai cīņai. Jums būs regulāri jāmēslo visa šī platība, lai iegūtu labu ražu. Tas pats par sevi var izmaksāt dārgi, taču ir vēl viena problēma, kas prasa ieguldījumus.
Īpašas briesmas rada parazīti, kas var palikt kartupeļu “mantojumā” no tomātiem. Runa ir par tādiem, kas paliek zemē arī pēc sezonas beigām un vienlīdz labprāt ēd abus šos augus.
Kolorādo kartupeļu vaboles ir pazīstamas ar savu mīlestību pret kartupeļu lapām, bet ne visi ņem vērā, ka tām garšo arī tomātu lapotne.
Drāšu tārpi ēd gandrīz visu – gan stublājus, gan augļus. Tie ir viegli pamanāmi, jo dārzeņi kļūst melni gan iekšpusē, gan ārpusē.
No sēnīšu slimībām galvenais drauds ir fitoftoroze. Tā iznīcina stublājus un lapas un pēc tam pāriet uz augļiem.
Šā iemesla dēļ kartupeļus nekad nevajadzētu stādīt tomātu vietā. Tā jūs tikai pavairosiet visus parazītus un sēnītes, kas varētu palikt pēc tomātiem, un tie pārņems visu jūsu ražu.
Zemeņu, baklažānu, paprikas un tomātu stādīšana pēc tomātiem
![](https://www.dzivei.lv/wp-content/uploads/2023/04/paprika222.jpg)
Foto – Pixabay
Šos augus mēs aplūkojam kopā, jo ar tiem nav tik grūti tikt galā kā ar kartupeļiem. Tātad pēc tomātiem var stādīt papriku un pat fizāļus.
Bet tas, kurš jums saka, ka pēc tomātiem var stādīt zemenes, noteikti nav jūsu draugs. Šajā vietā tā var noķert fitoftoru, kas metodiski iznīcinās jūsu augus. To būs grūti novērst.
Baklažānus nav ieteicams stādīt, jo tie, tāpat kā tomāti, stipri noplicina augsni. Šī iemesla dēļ būs grūti iegūt labu ražu.
Apsveriet arī, vai pēc tomātiem var stādīt tomātus, jo gadās, ka platība vienkārši neļauj mainīt kultūras vietām.
Lai gūtu panākumus šajā pasākumā, varat labi sagatavot augsni. Piemēram, ir vērts to mēslot ar slāpekli, kas tiem tik ļoti nepieciešams.
Lai uzturētu augsnes stāvokli, mēģiniet to tuvumā stādīt garšaugus vai pākšaugus. Tie lieliski piesātina augsni ar barības vielām. Rudenī noteikti iesējiet siderātus – augus, kas kļūs par mēslojumu un palīdzēs jums iegūt labu tomātu ražu pat bez vietas maiņas.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!
Labākās dienas paprikas sēšanai februārī un martā
Labākās dienas tomātu stādu sēšanai februārī pēc mēness kalendāra
Kā pārbaudīt sēklu dīgtspēju? Trīs labākie paņēmieni
Kāpēc sēt tomātu sēklas sniegā? Interesanta metode, kuru vērts izmēģināt