Šis pirksts raksturo, kādā līdzsvarā ir trīs galvenās personību veidojošās sastāvdaļas: griba, loģiskā pasaules uztvere un jūtu sfēra.
Liels un mīksts īkšķis liecina, ka prāts cilvēkā dominē pār jūtām, viņš nav komunikabls, ir noslēgts.
Tāds īkšķis ir ļoti patstāvīgām, ar izteiktu gribasspēku apveltītām personībām. Ar viņiem ir grūti komunicēties, taču tajā pašā laikā viņi var kļūt uzticami partneri un draugi.
Īss un mazs īkšķis liecina par biklumu un nedrošību, par sava īpašnieka nestabilo psihi. Īsa īkšķa īpašnieks dzīvo jūtu pasaulē un uz šīs pasaules ārējām izpausmēm reaģē caur emocijām.
Ja īkšķa pēdējā falanga ir liela, bet pats pirksts atgādina vāli, tas nozīmē, ka cilvēks ir spītīgs, kategorisks un sliecīgs uz vardarbīgu rīcību. Ja cilvēks ar tādu īkšķi kaut ko nolēmis, viņš neapstāsies nekādu šķēršļu priekšā, ir gatavs katrā cilvēkā ieraudzīt ienaidnieku un stāties tam pretī.
Taisns, bez redzamiem paresninājumiem veidots īkšķis norāda uz zināmu konservatīvismu un nemainīgu pastāvību.
Cilvēki ar tādu īkšķi ir piesardzīgi, aprēķinātāji, nemainīgi savās interesēs. Viņi ir uzticīgi partneri un labi ģimenes tēvi.
Taču šīs pašas īpašības var kļūt par spītības, baiļu no jaunā cēloni, kas var novest pie rutīnas un personības aktivitātes pazemināšanās. Ar šādu cilvēku ir grūti sākt kaut ko jaunu, jo viņa nemitīgās šaubas var nokaitināt vai arī pamodināt šaubas citos.
Tagad mazliet par žestiem. Hiroloģija īkšķi saista ar Veneru, šā pirksta akcentēšana norāda, ka cilvēks ir vai nu norūpējies par savu materiālo stāvokli, vai arī tiecas pēc jutekliskām vērtībām (visplašāk pazīstamais īkšķa akcentēšanas piemērs ir visiem labi zināmais žests, kas nozīmē naudu: īkšķa paberzēšana ar diviem citiem pirkstiem).
Ja lietišķu sarunu laikā partneris berzē īkšķi, atbalsta uz tā zodu vai paberzē degunu (vai kādu citu sejas vietu), tas nozīmē, ka viņu pirmām kārtām interesē (apmierina vai arī gluži pretēji – neapmierina) kontrakta cena un tas materiālais labums, ko viņš var gūt sev vai savai firmai.
Kopā ar zīmēm, ko dod acis un mīmika, var spriest par to, cik ļoti šo cilvēku interesē naudas lietas, vai viņš ir gatavs pieņemt lēmumu un parakstīt rēķinus, vai spējīgs šķirties no kādas savu līdzekļu daļas.
Ar īkšķi tiek veiktas arī citas manipulācijas, kas tāpat palīdz iepazīt tā īpašnieku. Ja īkšķus aizbāž aiz siksnas vai iebāž kabatu šķēlumos – tas norāda, ka cilvēks ir pašpārliecināts par sevi un agresīvs pret apkārtējiem. Ja rokas ir kabatās, bet īkšķi atstāti laukā – cilvēks jūtas pārāks par sarunu partneri.
Ja pārējie pirksti ir saāķēti, bet īkšķi kaut kādā veidā akcentēti, tas nozīmē, ka cilvēks ir vīlies un vēlas noslēpt savu negatīvo attieksmi pret apspriežamajām naudas lietām (jo augstāk tiek turētas saāķētās rokas, jo spēcīgāka šī negatīvā attieksme).
Ja abu roku pirkstu gali salikti kopā, bet īkšķi tiek akcentēti, tas norāda, ka cilvēks jūtas pārāks par savu sarunas biedru, ir pārliecināts par saviem spēkiem un vārdiem (jautājumos, kas skar materiālās labklājības idejas).
Ja uz īkšķa tiek atbalstīts zods, tas liecina, ka lietišķais piedāvājums tiek uztverts kritiski. Ja ar īkšķi tiek parīvēts zods – cilvēks pieņem lēmumu par tālākās sadarbības finanšu noteikumiem.