Ko darīt, lai zemenes neizaugtu sīkas, un kā glābt ražu, ja tā noticis

28-04-2023

Foto – Pixabay

Uzziniet, kā palielināt zemeņu lielumu un ko nedarīt, lai zemeņu izmērs nebūtu maziņš kā desmit centu monēta.

Tiek uzskatīts, ka zemenes nevar audzēt vairākus gadus vienā vietā. Ja dārznieks nepārceļ ogas uz citu zemes gabalu, zemenes izaug mazas, greizas un skābas. Tomēr viss nav tik vienkārši – neglītu ogu iemesli var būt arī citi.



Kāpēc zemenes ir mazas un skābas – izšķirošie faktori

Tas, kādas būs zemenes, atkarīgs no auga kopšanas kvalitātes. Ja stādīšanas, laistīšanas vai barošanas laikā pieļautas kļūdas, nepieredzējušam dārzniekam noteikti radīsies jautājums: “Kāpēc zemenes ir mazas un skābas?”.

Lai izvairītos no šāda rezultāta, pārbaudiet ogu stāvokli:

Novāktās ogas – ir svarīgi savlaicīgi novākt ražu, pretējā gadījumā ogas nokritīs dobēs un no tām parādīsies asni, kas aizsprosto augsni. Uz tās arī augs kultūraugi, taču mazāki.

Temperatūras svārstības – pavasarī laikapstākļi bieži mainās, un pat mērenā klimatā termometra stabiņa “plusiņš” var mīties ar salnām. Šādas svārstības negatīvi ietekmē kultūraugus.

Ja zemenes nav pietiekami aizsargātas no sala, pavasarī uz zemenēm parādīsies melni plankumi. Tas ir apsaldējumu simptoms, un tāpēc ogas nav garšīgas un izaug mazas.

Nepareiza stādīšana – ogu stādus nedrīkst stādīt cieši kopā, citādi katrai no tām trūks barības vielu un vietas vairošanās procesam. Rezultātā jūs nesaņemsiet lielas un saldas ogas.

Apputeksnēšanas trūkums – pārliecinieties, ka mazo ogu iemesls nav tas, ka jums ir šķirne, kas bez (apputeksnētāju) pāra nespēj dot ražu. Turklāt sekojiet līdzi laika apstākļiem – ja daudz līst vai ir pārāk liels mitrums, bites nespēs apputeksnēt ogas.



Zemeņu laputis – šis kaitēklis tiek uzskatīts par visbīstamāko zemeņu kaitēkli. Tas dēj kāpurus pumpuros un nolaupa augam barības vielas. No tā parādīšanās var izvairīties, ievērojot augseku un apstrādājot zemenes ar kukaiņu atbaidītājiem.

Jāņem vērā arī tas, ka zemeņu krūms dod labu ražu ne ilgāk kā 5 gadus. Pēc tam tā spēks izsīkst un tas vairs nevar nodrošināt jūs ar sulīgiem augļiem. Tāpēc tie laiku pa laikam jāpārstāda.

Ko darīt, ja zemenes ir mazas – ražas glābšana

Kad pamanāt, ka raža nav tāda, kādu vēlaties, nepadodieties. Ir vairākas lietas, ko varat darīt, lai palīdzētu.

Pirmkārt, sāciet pareizi mēslot zemenes, kad veidojas pumpuri, un pēc tam reizi pusgadā.

Otrkārt, stādiet krūmus irdenā un mitrā augsnē un neaizmirstiet mēslot 6 mēnešus pirms stādīšanas.

Treškārt, izvēloties stādīšanas vietu, atcerieties, ka pēc 3-5 gadiem zemenes būs jāpārstāda jaunā vietā.

Protams, neaizmirstiet regulāri laistīt, citādi mitruma trūkums izraisīs ogu nokalšanu. Turklāt, ja tiek konstatēti jebkādi kaitēkļi, nekavējoties apsmidziniet augu un neignorējiet profilaktiskās “sanitārās dienas”.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Kā izaudzēt spēcīgus un izturīgus stādus? Laistiet tos ar šo mēslojumu!

Kas ļoti garšo zemenēm? Triki pasakainai zemeņu ražai!

Sapņo par pasakainu zemeņu ražu? Stādi tām blakus šos augus!