Ko darīt dārzā martā? Padomi un darāmo darbu saraksts

25-02-2024

Foto – Pixabay


Martā vasarnīcu īpašniekiem ir daudz darāmā sakņu dārzā, dārzā un puķu dobē. Mūsu detalizētais darāmo darbu saraksts palīdzēs neko neaizmirst.

Marts ir ļoti darbīgs mēnesis vasarnīcu īpašniekiem. Pirmajā pavasara mēnesī sākas aktīva gatavošanās sējas sezonai – sēklu iegāde un diedzēšana, stādu stādīšana, augsnes mēslošana.

Dārzā tiek kopti koki un apstrādāti pret kaitēkļiem, kā arī stādīti jaunie stādi. Esam sastādījuši galveno martā veicamo darbu sarakstu, lai viss tiktu paveikts un nekas netiktu nokavēts.




Uzglabāt sniegu uz dobēm

Ja sniegs joprojām krīt, – veiciet sniega aizturēšanu uz zemes gabala. Nometiet sniegu uz topošajām dobēm ar kalniņu, lai tas lēnāk kūstu. Sniega sega ir ļoti labvēlīga augsnei.

Tajā pašā laikā sniegu ir labāk noraust prom no kokiem un krūmiem, lai neapsaltu saknes.

Pārbaudiet un apgrieziet kokus

Martā dārzkopjiem ieteicams apsekot dārzā esošos kokus, īpaši jaunos, jo tiem var būt sala bojājumi, kā arī slimi un bojāti zari.

Ar dārza šķērēm nogrieziet koku slimās daļas līdz pirmajam veselajam pumpurim un ieeļļojiet mizu ar speciālu koku pastu. Neaizmirstiet par ogu krūmu un vīnogu sanitāro apgriešanu.

Baltiniet kokus

Dārzkopji joprojām strīdas, vai kokus jābalsina. Ja esat šīs procedūras piekritējs, marta sākumā ir laiks balsināt stumbrus. Balsināšana pasargās dārzu no saules apdegumiem un kaitēkļiem.



Stādiet jaunus kokus

Marta otrajā pusē, kad zeme ir sasilusi un tajā nav cietu gabalu, varat stādīt jaunus kokus.

Pavasara pirmajā mēnesī stādiet aprikozes, plūmes, ābeles, agrīnās bumbieres, ķiršus, ceriņus, jasmīnkokus un valriekstus. Pirms stādīšanas pārliecinieties, vai stādiņa pumpuri ir uzbrieduši – citādi tas nepaspēs iesakņoties.

Apstrādājiet dārzu pret kaitēkļiem

Kad temperatūra saglabājas zem +5°, ir laiks apstrādāt dārzu pret kaitēkļiem, kas mostas no ziemas miega. Apstrādājiet dārzu ar universālu insekticīdu no agropreču veikala un noteikti to izdariet, pirms pumpuri uzbriest. Zemenes un ogu krūmus var laistīt ar karstu (70°) ūdeni.

Piekariniet putnu būrīšus

Līdz marta vidum atgriezīsies gājputni – dārznieku palīgi. Lai tie varētu medīt kaitēkļus, piekariniet dārzā dažas tvertnes ar graudiem. Iepriekš rakstījām, ko likt putnu barotavā.

Gatavojiet stādus

Galvenais dārzkopju uzdevums martā ir dārzeņu stādu stādīšana. Mēneša sākumā tiek sēti stādi:

– agros tomātus;

– piparus (iepriekš stāstījām, kā diedzēt piparu sēklas);

– ziedkāpostus un baltos kāpostus.




Mēneša vidū un beigās var sēt stādus:

– tomātus (lasiet, kā audzēt tomātu stādus);

– ķirbjus;

– agros burkānus;

– baklažānus;

– pupiņas;

– bietes.

Sējeņu kopšana

Pavasara sākumā ir laiks ne tikai sēt stādus, bet arī tos kopt. Pēc jauno stādu parādīšanās tie jāpārstāda atsevišķos podiņos. Vispirms baklažānus un tomātus nepieciešams piķēt. Ja tas netiks izdarīts, stādi būs saspiesti.

Dobju sagatavošana stādīšanai

Lai nākamās kultūras dārzeņu dārzā labi iesakņotos un dotu bagātīgu ražu, dobes ir iepriekš jāmēslo. Tas, ar ko pavasarī apkaisīt dobes, ir atkarīgs no tā, ko tajās stādīsiet. Kāpostiem un kabačiem patīk komposts, bet gurķiem un baklažāniem – humuss.

Kartupeļu sagatavošana stādīšanai

Kartupeļu lauciņu īpašnieki martā izvēlas labākos bumbuļus stādīšanai. Sēklas kartupeļus ieteicams diedzēt, lai uz tiem parādītos balti asni.

Dārzeņu un puķu stādīšana atklātā zemē

Lielākajai daļai augu martā vēl ir pārāk auksts. Taču dažus dārzeņus un puķes jau var stādīt laukā. Starp dārzeņiem ir redīsi, agrie burkāni, zirņi, bietes un zaļumi. No puķēm – lauvmutītes, zvaniņi, ehinācijas, petūnijas, viengadīgās asteres.

LASIET ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Labvēlīgas dienas tomātu sēšanai martā un aprīlī saskaņā ar Mēness kalendāru

Kā apstrādāt sēklas pirms sēšanas? Ļoti svarīgi veselīgu stādu izaudzēšanai

Labākās šķirnes un kalendārs paprikas un baklažānu sēšanai februārī un martā

TABULA. Kādos apstākļos vislabāk dīgst dažādu augu sēklas? Nekāda sakara ar Mēnesi!

Kā pārbaudīt sēklu dīgtspēju: triks ar mitrām salvetēm