Ķiploki dūres lielumā. Kā mēslot jūnijā, lai tiktu pie rekordražas

14-06-2023

Foto – Pixabay

No jūnija vidus līdz beigām ķiplokus nepieciešams mēslot ar minerālmēslojumu, jo tad aug galviņas.

Pieredzējuši dārzkopji stāsta, kā vislabāk nodrošināt ķiplokiem lielu ražu.

Ja jūsu dārzā ir ķiploki, ir pēdējais laiks tiem pievērst uzmanību. Patiesībā jūnija vidū ķiploki sāks audzēt galviņu masu, tāpēc tie ir jāmēslo. Kā laistīt un piebarot ķiplokus jūnijā, lai iegūtu labu ražu – lasiet šajā rakstā.

Ar ko var barot ķiplokus vasarā – improvizēti līdzekļi

Izmantojot šos nesarežģītos līdzekļus, vēlāk var novākt ķiplokus, kas lielāki par dūri. Dārznieki iesaka vasaras ķiplokus jūnijā barot ar pelnu uzlējumu. Tam nepieciešams:

– 10 litri ūdens;

– 1 glāze koka pelnu;

– 1 glāze 9 % etiķa.

Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka šķīdumu uzreiz pēc pagatavošanas var izmantot ķiploku laistīšanai zem saknēm.

Padomi minerālmēslu lietošanā

Šajā laikā augiem nepieciešams neliels mēslojums. Laistīšanai var izmantot kālija sulfātu, kālija magnēziju vai kālija monofosfātu. Pietiek ar dažiem gramiem kālija magnēzija uz 10 litriem ūdens.

Kālija sulfāts – 30 gramus uz 10 litriem ūdens, kālija monofosfāts – 10 gramus.

Daži dārzkopji izmanto sauso kālija fosfāta mēslojumu 30-40 gramu uz 1 kvadrātmetru.

Var pievienot arī humātus, lai mēslojums labāk uzsūktos.



Kā mēslot ķiplokus, lai galviņas būtu lielas

Dārzkopji ar pieredzi skaidro, ka laikā no jūnija vidus līdz beigām nepieciešams lietot fosfora-kālija mēslojumu. Šo ķiploku mēslojumu, lai palielinātu galviņas, sagatavo šādi: 10 litros ūdens sajauc pa 20 gramiem magnija sulfāta, superfosfāta un kālija sulfāta.

Pirms mēslojuma iestrādāšanas starp vagām izveido nelielu rievu un ielej tajā šķīdumu ar aprēķina – viens litrs mēslojuma uz metru. Pēc ielejot mēslojumu rievā, apberiet to ar zemi.



Pelni, maizes garozas, raugs

Labākais mēslojums ķiplokiem, protams, ir dabīgs. Pieredzējuši dārzkopji iesaka pievērst uzmanību pelniem, rīvmaizei un raugam.

Šķīdumu ar pelniem pagatavo šādi: viena glāze pelnu uz 10 litriem ūdens. Maisījumam jānostāv pāris stundas. Pirms laistīšanas starp vagām izveido rievas, ielej tajās nedaudz ūdens, tad mēslo un apber ar zemi.

Šķīdums ar rīvmaizi un raugu: 10 l ūdens, puskilograms rīvmaizes, pa 100 g sausā rauga un cukura. Visas sastāvdaļas samaisa un atstāj siltā vietā uz vienu dienu, ik pa laikam samaisot. Pirms lietošanas uzlējumu atšķaida ar ūdeni 1:10.

Dārzkopji norāda, ka šis līdzeklis ne tikai dubultos ķiploku galviņas, bet arī izglābs augus, ja to stublāji ir tievi un vāji.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS ĶIPLOKU AUDZĒŠANĀ!

Kāpēc dzeltē ķiploku laksti? Pieredzējušu ķiploku audzētāju padomi

Ķiploku ziedi: jānoņem un jāpagatavo no tiem kaut kas ļoti garšīgs!

No kā atkarīga varena ķiploku un sīpolu raža? Augsekas noteikumi