Nelielu gabaliņu kalmju sakneņa ieteicams sūkāt 15–20 minūtes, pēc tam nesteidzīgi sakošļāt un apēst. Un tā – vairākas dienas no vietas 30–60 minūtes pirms ēšanas.
Īpaši vēlams to darīt infekcijas slimību epidēmiju, to skaitā arī gripas, laikā un saaukstēšanās slimību gadījumos, taču sevišķi veselīgs kalmju saknenis ir cilvēkiem, kuri bieži slimo ar angīnu. Regulāri lietojot kalmju sakneni 3–6 mēnešus, no hroniskas angīnas iespējams atbrīvoties pavisam. Tuvojoties gripas epidēmijas laikam, kalmju saknenis ļoti ieteicams cilvēkiem, kas dzīvo lielās pilsētās.
Lūk, dažas vienkāršas receptes, kas palīdzēs izvairīties no šīs slimības vai arī izslimot to ļoti vieglā formā.
Uzlējums
* 1–2 tējkarotes žāvētu sasmalcinātu kalmju sakneņu aplej ar glāzi verdoša ūdens, silti ietītu 2–3 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer pa 1/4 glāzes 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas. Uzlējumu var lietot ne tikai pret gripu, bet arī sinusītu, sāpēm krūtīs, iesnām, saaukstēšanās slimībām, galvassāpēm, ko izraisījis piedēkļu dobumu iekaisums.
Novārījums
* Žāvētus kalmju sakneņus (15 g) aplej ar 3 glāzēm ūdens, 15 minūtes vāra slēgtā traukā uz lēnas uguns, silti ietin un 1–2 stundas nostādina, tad izkāš. Dzer viegli saldinātu pa pusglāzei 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Izvilkums
Žāvētus kalmju sakneņus (20 g) aplej ar 100 ml spirta vai 200 ml degvīna un, ik pa laikam sakratot, 8 dienas nostādina. Lieto pa 20–40 pilieniem 3 reizes dienā, uzdzerot ūdeni.
Kalmju sakneņu uzlējums un novārījums ir arī teicams ārīgi lietojams līdzeklis pret aizliktu degunu un deguna polipiem (šajos gadījumos tos lieto deguna gļotādas skalošanai un pilināšanai degunā).
Ar uzlējumu vai novārījumu ieteicams vairākas reizes dienā skalot kaklu, ja ir angīna vai laringīts. Degunā ievadīts žāvētu kalmju sakneņu pulveris palīdz ātri atbrīvoties no iesnām, bet šķipsniņu apdedzinātu kalmju sakneņu pulvera ieteicams lietot kopā ar medu – tā kā šim līdzeklim piemīt spēcīga pretspazmu iedarbība, tas atvieglos un mazinās smagās klepus lēkmes garā klepus gadījumā. Dodot līdzekli maziem bērniem, deva atbilstīgi jāsamazina.
Nākamajā lapā – citi tautas līdzekļi gripas profilaksei!