![](https://www.dzivei.lv/wp-content/uploads/2024/09/sieviete_skumja.jpg)
Foto – Pixabay
Toksiskas attiecības ir viena no visdestruktīvākajām cilvēku saskarsmes formām, kas ne tikai nodara emocionālu kaitējumu, bet var radīt nopietnas sekas garīgajai un fiziskajai veselībai.
Psiholoģe Ludmila Černova atzīst, ka ikviens var iekrist šādās attiecībās, taču dažas sievietes ir vairāk neaizsargātas pret manipulatoriem un varmākām noteiktu rakstura un uzvedības īpašību dēļ.
Psiholoģe norādīja, ka astoņām no desmit sievietēm, kuras nonāk attiecībās ar vardarbības veicēju, piemīt kopīgas iezīmes, kas padara viņas pievilcīgas toksiskiem partneriem. Viņas praksē ir četri galvenie sieviešu tipi, kuras biežāk iesaistās attiecībās ar manipulatoriem.
Sievietes ar augstu empātijas līmeni ir “glābējas”
Empātija ir lieliska īpašība, kas palīdz mums labāk saprast citus cilvēkus un rūpēties par tiem. Tomēr dažām sievietēm tā var kļūt par sava veida slazdiem.
Sievietes ar augstu empātijas līmeni bieži vien ieņem “glābēju” lomu. Viņas cenšas palīdzēt citiem pat tad, ja tas sāpina viņas pašas.
Manipulatori ļoti labi prot sajust šādas sievietes un izmantot viņu vēlmi palīdzēt savā labā. Sievietes glābējas bieži tērē savu enerģiju un resursus, cenšoties “salabot” savu partneri, neapzinoties, ka, to darot, viņas tikai vairo savu atkarību no varmākas.
Sievietes ar zemu pašvērtējumu
Vēl viena sieviešu grupa, kas bieži kļūst par toksisku attiecību upuriem, ir sievietes, kurām ir zems pašvērtējums un kuras nezina, kā noteikt savas robežas.
Nedrošība liek šīm sievietēm apšaubīt savu vērtību un samierināties ar attiecībām, kas nesniedz tām laimi. Viņas neuzdrošinās pateikt “nē”, un šī prasme ir viens no svarīgākajiem aizsardzības mehānismiem pret manipulācijām.
Lai izvairītos no toksiskām attiecībām, ir ļoti svarīgi zināt, kā noteikt savas robežas un pateikt “nē” situācijās, kad tas ir nepieciešams.
Sievietes ar bērnības traumām
Ja sieviete bērnībā saskārusies ar manipulācijām no vecāku puses, jo īpaši, ja tas bija tēvs, kurš izmantoja dažādus vardarbības vai kontroles veidus, tas var būtiski ietekmēt viņas turpmākās attiecības.
Šādas meitenes bieži uztver vardarbīgas saskarsmes formas kā normu. Viņas var pat nepamanīt, ka atrodas toksiskās attiecībās, jo šāda uzvedība viņām jau ir pazīstama. Lai izvairītos no toksiskām attiecībām, ir svarīgi apzināties bērnības traumas ietekmi un strādāt ar to.
Sievietes, kuras baidās no vientulības
Bailes no vientulības ir vēl viens faktors, kas sievietes iestumj toksiskās attiecībās. Dažām vientulība tiek uztverta kā kaut kas nepanesams, un viņas ir gatavas iet uz kompromisiem, pat ja tas nozīmē būt kopā ar kādu, kas viņām neciena vai pat kaitē.
Īpaši tas attiecas uz sievietēm, kuras dzīvē ieņem infantilu nostāju, jo bez partnera jūtas bezpalīdzīgas. Viņas var sevi pārliecināt, ka “es viena pati jūtos slikti, es nespēju tikt galā”, tāpēc par katru cenu meklē attiecības, pat ja šīs attiecības ir toksiskas.
Psihologi apgalvo, ka tā ir viena no bīstamākajām lamatām, jo bailes no vientulības neļauj sievietēm ieraudzīt reālo ainu un apdomīgi izvērtēt situāciju.
Toksiskas attiecības
Toksiskām attiecībām vienmēr ir negatīvas sekas visiem to dalībniekiem. Jo ilgāk sieviete atrodas šādās attiecībās, jo grūtāk no tām izkļūt. Tomēr savas neaizsargātības izpratne un savlaicīga apzināšanās, ka attiecības ir vardarbīgas, var palīdzēt pateikt “nē” toksiskiem cilvēkiem.
Toksiskas attiecības nekad nenovedīs pie laimīgām beigām, un, jo ātrāk jūs to sapratīsiet, jo ātrāk varēsiet atbrīvoties no manipulatoru ietekmes un sākt veidot savu laimīgo dzīvi.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Bēdz, pirms vēl nav par vēlu. Piecas frāzes, kas nodod toksisku cilvēku
Septiņas traumatiskas sekas, kas rodas, uzaugot toksiskā ģimenē
Septiņas pazīmes, ka jūsu attiecības ir nonākušas strupceļā. Un kā no tā izkļūt?
Desmit pazīmes, ka vīramāte varētu rīkoties kā toksiska personība
Viltus mīlestība, uzmanība, rūpes. Kā sarakste atklāj toksisku cilvēku