Kad vislabāk stādīt kartupeļus? Vecmāmiņu gudrības un Mēness kalendārs

30-04-2021

Kartupelis ir viena no nozīmīgākajām lauksaimniecības kultūrām, kuras daudzi noteikti stādīs arī 2021. gada sezonā. Tos audzēt nav sarežģīti, bet svarīgs ir stādīšanas laiks un neliela kopšana.

Iepriekš noteikt kartupeļu stādīšanas datumu nav iespējams, jo viss ir atkarīgs no laika apstākļiem. Visprecīzākais signāls stādīšanas uzsākšanai ir augsnes stāvoklis.

Ar labu ražu var rēķināties, ja kartupeļus stāda, kad augsne 10 cm dziļumā iesilusi līdz 10 -12 °. Dienās temperatūrai jābūt ir aptuveni 15 -18 °C, bet naktīs – ne zemākai par 5 ° C grādiem.

Var arī pārbaudīt grunts gatavību. Lai to izdarītu, jāņem vērā augsnes saujiņa un jānomet zemē: ja tā izbirst vairākās daļās – var stādīt; ja deformējas, tad grunts ir ļoti mitra un kartupeļus stādīt vēl par agru, ja saujiņa izbirst sīkās druskās – jau nedaudz nokavēts.

Senas tautas gudrības ļauj saprast dabas gatavību kartupeļu stādīšanai.

Bērzu lapas ir izplaukušas tik lielas kā viena centa monēta.

Pienenēm izveidojusies sēklotne.

Ja uzziedējušas māllēpes, agro šķirņu kartupeļus varēs stādīt pēc mēneša!

Kartupeļu stādīšana pēc Mēness kalendāra

Daudzi dārznieki ne pirmo gadu izmanto sējai mēness kalendāru, kas vienmēr ieteiks labvēlīgas dienas kartupeļu stādīšanai un kopšanai.

Tā, saskaņā ar Mēness kalendāru, labākās kartupeļu stādīšanas dienas 2021. gadā ir šādas:

aprīlis – 1., 3., 5., 8., 9., 13., 15. – 19., 27. un 28. datums;

maijs – 1., 2., 5., 13., 15. – 17., 20., 24., 28. un 29. datums;

jūnijs – 2., 3., 6. – 8., 11. – 13., 16., 21. – 25., 29. un 30. datums.

Starp to, šajās dienās nav vērts stādīt kartupeļus, jo pēc mēness kalendāra gaidāma maza raža:

aprīlis – 3., 4., 15. – 17., 20. – 22. un 30.;

maijs – 3., 4., 8., 9., 30. un 31. datums;

jūnijs – 1., 4., 5., 14., 15., 27. un 28. datums.

Kartupeļu sagatavošana stādīšanai

Atkarībā no sējas kartupeļa stāvokļa tie ir sagatavojami stādīšanai atklātā gruntī. “Guļošās actiņas” kartupeļos stimulē, bet izdīgušās – apzaļumo.

To var darīt gan gaismas palīdzību, gan apstrādājot ar barojošiem šķīdumiem (privātajā praksē gan šis paņēmiens tiek izmantots diezgan reti).

Gaismas metode ietver noturēšanu siltās, gaišās, labi vēdināmās telpās 30 – 60 dienu laikā.

Diedzēšana veicina jauno kartupeļu ātrāku izveidošanos un attīstību, paaugstina kartupeļu ražu agros termiņos, kā arī uzlabo produkcijas kvalitāti.

Lielos sēklas kartupeļus bieži vien sagriež. Atkarībā no kartupeļu lieluma to var sagriezt uz pusēm vai pat uz trim daļām.

Turklāt vislabāk izmantot kartupeļu augšējās daļas, jo tieši šajā daļā ir koncentrēts no 50 līdz 75% no visām actiņām.

Sēklas kartupeļu griešana jāsāk savlaicīgi, piecas dienas pirms stādīšanas, un tie jāuzglabā ar smalku slāni uz augšu ar grieztu virsmu siltumā apkurināmā telpā vai saulē.



Zemes sagatavošana kartupeļiem

Kartupeļu stādīšanas vietai jābūt saulainai un ne visai vējainai. Pirmajā reizē stādītais kartupelis dos maksimālu ražu, bet turpmāk ir jāmaina kultūras. Vislabākā izvēle būs kartupeļu stādīšana pēc kukurūzas, gurķiem, kāpostiem, bietēm, zaļumiem.

Zemi kartupeļiem jāatbrīvo no nezālēm, jāuzrok un jāirdina. Ja nepieciešams, iestrādā kūtsmēslus un pelnus, lai bagātinātu ar kartupeļu audzēšanai nepieciešamajām barības vielām.

Kā stādīt kartupeļus

Vispirms jāsadala zeme atsevišķās vagās tā, lai atstarpes starp rindām būtu vismaz 65 – 70 cm.

Novieto sēklas kartupeļus 25 – 40 cm attālumā cits no cita. Turklāt to ieguldīšanas dziļums var būt: mazs (ne vairāk kā 6 cm); vidējs (no 6 līdz 10 cm); dziļš (12 cm un vairāk).

Pirmais stādīšanas variants ir piemērots, ja stādīšana notiek aukstā augsnē vai “smagā” zemē. Otrais veids ir vislabāk piemērots, ja kultūru stāda smilšainā augsnē. Trešo – stādot dārzeņus kvalitatīvā augsnē vai reģionos ar nepietiekamu nokrišņu daudzumu.

Jāņem vērā arī kartupeļu izmērs: jo vairāk kartupeļu, jo lielāks būs dziļums.

Ja augsne nav iepriekš mēslota, tad sēklu materiāla virspusē var novietot trūdzemi, izsijātus pelnus un lokus no sīpoliem. Tālāk bedrītes aizpilda ar grunti, bet virsmas slāni izlīdzina ar grābekli.

AVOTS

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Labs iemesls, kāpēc kartupeļu mizas neizmest, bet sakaltēt

Labākie datumi burkānu sēšanai, lai iegūtu varenu ražu

1 komentārs

  1. Qun 01.04.2023 2:51 pm - Atbildēt

    Lai veicas!
    Uz Guntām lai saulains.💚