Kā rudenī pareizi sagatavot kompostu, lai jaunajā sezonā būtu ideāls mēslojums

05-10-2023

Foto – Pixabay

Rudens ir laiks, kad kompostu var pagatavot bez maksas. Jūs varat izmantot lapas, zarus, zāli, laksus un citus organiskos atkritumus. Komposts ir irdena un viegla augsne, kas padara zemi auglīgāku. Tas satur noderīgas baktērijas un aminoskābes, kuras augi labi asimilē. Iesakām izlasīt, kā pareizi pagatavot kompostu.

Komposta kaudzē var likt papīru, kafijas biezumus, tējas novārījumu, maizi, kūdru, olu čaumalas, kūtsmēslus, kūtsmēslus, velēnu, tievos zariņus, zāģu skaidas, sienu, salmus, nokritušās lapas, nopļauto zāli un nezāles.

Kompostā nedrīkst būt glancēta papīra, akmeņu, ar indēm apstrādātu augu un citu neorganisku atkritumu. Labāk ir izveidot vairākas komposta kaudzes, lai mēslojums būtu pastāvīgi.

Kompostētāja piepildīšanas noteikumi

Kompostētāja apakšā ir vērts ievietot īpašu aizsegu pret kurmjiem. Citādi tie iekļūst konstrukcijā un ēd tārpus.

Sliekas savukārt palīdz pārstrādāt organiskos atkritumus. Tad var likt zarus, skaidas, zāģu skaidas, kukurūzas un saulespuķu atliekas.

Rupjās augu daļas kalpos kā drenāža, tajās ir daudz oglekļa un tās piesātinās kompostu ar gaisu.

Virsū var likt virtuves atkritumus, pelavas, sapuvušus dārzeņus un augļus. Šeit var ievietot arī zirgu un putnu pakaišus un kūtsmēslus. Ja atliekas ir lielas, tās jāsasmalcina.



Visi slāņi jāapber ar zemi, lai paātrinātu sadalīšanās procesu. Ir vērts pievienot arī noderīgas baktērijas.

Slāņi ar slāpekli saturošām sastāvdaļām un oglekli saturošām sastāvdaļām jāveido pārmaiņus.

Kompostēšana notiks ātrāk, ja slāņi būs plāni un dažādi. Komposta kvalitāte būs atkarīga no oglekļa un slāpekļa attiecības tajā.

Foto – Pixabay

Ja vēlaties iegūt biohumusu, kompostētājā jāievieto sliekas, un slāpekli saturošām sastāvdaļām jābūt līdz 60 procentiem. Un, ja tā ir vermikompostēšana, ogleklim jābūt vairākas reizes vairāk nekā slāpeklim.

Slāpekli bagātīgi satur kūtsmēsli, augļi, dārzeņi, zāle un laksti.

Oglekļa vairāk ir salmos, kūdrā, lapās, sausā zālē, papīrā, zāģu skaidās, zariņos un koku mizā.

Vai kompostētājam var pievienot mēslojumu?

Organisko vielu sadalīšanās pirmajā posmā kompostētājā izdalīsies organiskās skābes, un visas masas skābums samazināsies. Un, ja jūs ieberat daudz kritušās koksnes, katrs slānis būs jāapber ar pelniem vai dolomīta miltiem, lai samazinātu skābumu. Katram atkritumu spainītim vajadzēs glāzi pelnu vai miltu.

Kompostu var deoksidēt ar fosfātu miltiem, kas satur 18% silīcija dioksīda, mikroelementu kompleksu, 2% magnija, 30% kalcija un 30% fosfora. Pustonnai organisko atkritumu jāpievieno viens vai divi kilogrami fosfātu miltu. Sairšanas laikā slāpeklis netiks zaudēts, un komposts būs gatavs daudz ātrāk.

Tā kā rudenī kompostētājā nonāk daudz rupju zaru, lakstu un veģetācijas atlieku un ir nepieciešams paātrināt sadalīšanās procesu, palīdzēs slāņu pārliešana ar govs mēslu, mājputnu mēslu vai slāpekļa mēslojuma šķīdumu.

Uz spaini organisko atlikumu būs nepieciešami 20 grami amonija nitrāta un 15 grami urīnvielas. Ja šajā laikā ir daudz nokrišņu, slāpekli labāk lietot sausā veidā. Mēslojumu vienmērīgi izklājiet un pārklājiet ar humusu vai augsni.

Slāpeklis ir nepieciešams augiem augšanas un attīstības sākumposmā.

Ja rudenī ir ļoti sauss laiks, kompostētājs jālaista. Var izmantot ūdeni, zāļu uzlējumus no nātrēm, mārrutkiem vai citiem augiem, komposta tēju, kompostēšanas paātrinātājus, preparātus.

Ja ūdenim pievienosiet bioloģiskos preparātus, komposts būs piesātināts ar noderīgiem fermentiem un baktērijām, un sadalīšanās process noritēs ātrāk.

Ja esat ielicis kompostētavā slimus augus, tad ir vērts ievest tur sēņu trihodermu. Mūsdienās ir daudz preparātu, kuru pamatā ir šī sēne. Tā nomāc patogēnos mikroorganismus. Iestājoties pavasarim, kompostētājam jāpievieno biofungicīds, lai labvēlīgie mikroorganismi varētu kolonizēt substrātu.

Lai uzturētu kompostētājā mitrumu, pārklājiet to ar agrošķiedras plēvi un uzklājiet zāģu skaidu vai zāles mulčas kārtu.

Pirms aukstuma iestāšanās kompostētājs jāpārtrauc laistīt. Ja kompostētājam nav vāka, vērts to apklāt. Uzklājiet virsū kārtu kritušu lapu, siena vai zāles. Pārklājiet augus ar agrošķiedru vai spunbondmateriālu. Zem šāda seguma tārpi un labvēlīgie mikroorganismi lieliski pārziemos.

Ja jums ir daudz organisko atlikumu, varat tos ievietot tumšā atkritumu maisā, sablīvēt, apliet ar ūdeni un sasiet. Pēc tam atstājiet maisus saulainā vietā līdz nākamajam gadam. Komposts būs gatavs ļoti ātri, ātrāk nekā jūs to sagatavotu kompostētājā.



LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Dārzi darbi pēc mēness kalendāra OKTOBRĪ

Kā parūpēties par rozēm rudenī, lai nākamgad koši ziedētu

Ietaupīsi mēslojumu: ko darīt ar augu atlikumiem rudenī