Kā pārziemināt dažādu veidu hortenzijas. Divas metodes

13-09-2024

hortencijas

Lai hortenzija veiksmīgi pārciestu ziemu un salu, jāparūpējas par tās pārziemošanu. Kuras hortenziju šķirnes jāsedz un kā to darīt?




Kurus hortenziju veidus jāapsedz?
Skarainā hortenzija. Šis ir viens no populārākajiem hortenziju paveidiem. Tā iztur salus līdz -35 grādiem. Pieauguši krūmi lieliski ziemo bez apsegšanas, bet jauniem, rudenī stādītiem augiem jāapsedz sakņu sistēma, piemēram, ar sausām lapām vai kūdru.

g1
Skarainā hortenzija Vanille Fraise
Kokveida hortenzija. Šis ir ziemcietīgākais hortenzijas paveids, kas vispār nav jāsedz. Nākamā gada ziedpumpuri veidojas reizē ar gada pieaugumu tāpat kā skarainajai hortenzijai. Pat ja zaru gali apsals, ziedēšanu tas neietekmēs.

g2
Kokveida hortenzija Annabelle




Liellapu hortenzija. Šis paveids veģetācijas perioda laikā veido pumpurus, kas ziedēs nākamā gadā. Tāpēc, jo cītīgāk tās sargāsim no sala, jo bagātīgāka būs ziedēšana.

g3
Liellapu hortezija Endless Summer

Hortenziju sagatavošana ziemai
Visu veidu hortenzijas jau savlaicīgi sagatavo ziemai. Vasaras beigās pārtrauc mēslot ar slāpekli saturošu mēslojumu (var tikai fosfora un kālija mēslojumus). Krūmus beidz laistīt jau septembrī.

Lai jaunie dzimumi ātrāk pārkoksnētos, hortenzijām noņem apakšējās lapas, bet pēc pirmajām lapām arī augstākas lapas, atstājot tikai pašas augšējās. Tas aizsargās ziedpumpurus, kas atrodas dzinumu galos.



Segšanas veidi
g4

Segšanas veidi var būt dažādi. Reģionos ar maigāku klimatu pietiek krūmu apsegt ar siltumtīklu un piespiest tā malas ar akmeņiem vai ķieģeļiem. Tomēr jaunos augus jāapsedz rūpīgāk.

1.veids
Ņem platu dēli, kura garums atbilst dzinumu augstumam, un pa visu perimetru iedzen naglas. To apsien hortenzijas zarus ar auklu, uzmanīgi pieliec un noliek uz dēļa ar naglām, kas noguldīts zemē.

Pēc tam ar auklas palīdzību augu piefiksē un pārsedz ar sausām lapām vai zāģu skaidām. Apsegšanas materiālu var piespiest ar akmeņiem vai ķieģeļiem. Pēc tam konstrukciju pārsedz ar agroplēvi.




2. veids
g5

Dārzkopju vidū popularitāti bauda sausā segšanas metode. Vispirms krūmu aptin ar neaustu materiālu. Pēc tam 25 cm attālumā no krūma uzstāda metāliska sieta karkasu. Tam jābūt par 10 cm augstākam nekā krūms. Karkasu piepilda ar sausām lapām.

Reģionos ar skarbām bezsniega ziemām to vēl apsedz ar plēvi vai ruberoidu.

3. veids
g6

Hortenijas apakšu noklāj ar skuju koku zariem un uz tiem pieliec auga zarus. Tos kārto aplī, piespraužot dzinumus ar skavām no resnas stieples.

Augu pakāpeniski radina pie horizontāla stāvokļa, ar laiku pārvietojot skavas no galiem uz centru.

Dzinumus apsedz ar skuju koku zariem, pa virsu klājot neaustu materiālu. Virspusē uzber sausas zāģu skaidas vai kūdru, pēc tam vēlreiz – zarus.

Sedzamo materiālu biezums atkarīgs no hortenzijas vecuma, šķirnes un klimata.

Lai novērstu ziedpumpuru izsalšanu, zaru perifērijā vēlams izvietot polietilēna maisus ar sausām lapām.

Tādus maisus vēlams novietot arī zem dzinumiem noliekuma vietās, tā tie būs pasargāti no lūšanas.

Pēdējais solis – konstrukcijas pārsegšana ar ūdensdrošu materiālu.

Kā pārziemināt podos audzētas hortenzijas podos

g7

Hortenziju var audzēt arī kā telpaugu. Krūmus konteineros ieliek jebkurā vēsā telpā, kur temperatūra ir virs nulles. Ja tādas telpas nav, augu var pierakt dārzā saulainā vietā. Bedrei jābūt auga augstumā ar podu plus 15-20 cm. Tajā ieliek trauku ar augu, virsū pārliek dēļus vai koka režģi un pārsedz jebkuru siltināšanas materiālu.

Lai gaisa slānis būtu lielāks, virs auga uzliek otrādi apgrieztu kasti, pārkaisa to ar sausām lapām un pārsedz ar plēvi.

Pavasarī nesteidzies noņemt segumu no hortenzijas. Jānogaida, kamēr vairs nedraud salnas. Tad augs būs neskarts un iepriecinās ar bagātīgu ziedēšanu.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Divdesmit sešas dizaina un dekorēšanas idejas dārzam rudenī

Ko var un vajag stādīt dārzā tieši rudenī?

Kā ziemai uzglabāt augļus un dārzeņus, kas jātur atsevišķi? Eksperta padomi

Kas vēl darāms dārzā pirms ziemas?