Kā izaudzēt čilli piparu uz palodzes? Ieteikumi soli pa solim

25-01-2018

1

Čilli pipari ir daudzu gaļas ēdienu sastāvdaļa, tos pievieno zivīm, desām, pākšaugu ēdieniem un, protams, zupām un mērcēm. Arī marinēti dārzeņi iegūst lielisku garšu, ka konservēšanas gaitā pievieno kripatiņu čilli.

Piedāvājam izaudzēt dažus stādiņus mājās, lai pikantā piedeva vienmēr būtu pie rokas svaigā veidā!

Dekoratīvā pipara krūmiņi ir kompakti, zaraini, izaug no 15 līdz 50 centimetriem augsti. Lapiņas ir mazas, bet pākstis aug pa vienai vai grupās. Augs ir daudzgadīgs, labos apstākļos ražo gandrīz piecus gadus.

Galvenais nosacījums – pietiekami daudz gaismas, vienmēr mitra, irdena augsne un siltums. To, vai gaismas pietiek, var noteikt pēc lapu krāsas: ja tās ir koši zaļas – viss labi, ja pabalējušas – gaismu vajag vairāk.

Kad ziemas periodā nepietiek saules, čilli var “aizmigt” un nomest visas lapas. Nepārdzīvo! Kad gaismas daudzums atkal palielināsies, krūmiņš sazaļos no jauna. To var izdarīt ar mākslīgo apgaismojumu, ko novieto 25-30 cm attālumā no auga galotnes.

Lasi vēl: KĀ MĀJĀS IZAUDZĒT CITRONA KOCIŅU NO SĒKLIŅAS?

4

Lai izaudzētu čilli, sēklas iepriekš jāsagatavo. Tās saliek starp marles kārtām un samērcē ar ūdeni ik pēc 3-4 stundām. Sēklas kādu laiku briedīs, bet aptuveni pēc 4-5 dienām sadīgs. Tad tās var stādīt zemē.

Stādīšanai derēs parastas 200 ml plastmasas glāzītes, kurās iebērta dārza augsne (2 daļas) un 1 daļa komposta kopā ar smiltīm. Sēklas stāda 0,5 cm dziļi un kārtīgi aplaista. Nepieļauj zemes iekaltēšanu un uztur 22-25 grādu temperatūru. Pēc trīs četrām nedēļām priecēs braši stādiņi!

5

Kad augiem parādīsies otrais īsto lapiņu pāris, stādi ir gatavai pārstādīšanai pastāvīgajā dzīvesvietā. Derēs plati, ne īpaši dziļi keramiski podiņi. Poda apakšā izvieto drenāžu (keramzītu, putuplastu), virsū uzber humusa, zemes un mālzemes maisījumu proporcijās attiecīgi 2:1:1. Rūpīgi samitrina augsni ar ļoti vāju kālija permanganāta šķīdumu.

6

Mājas čilli periodiski jāmēslo. Augšanas periodā jāizvēlas slāpekli saturošs mēslojums, ziedēšanas laikā – apsmidzināšana ar dzintarskābi un kālija mēslojums uz saknēm. Var izmantot gatavus minerālmēslojuma kompleksus, lietojot reizi 10-14 dienās.

2

Zaļie krūmiņi ar košajām pākstīm kļūs par burvīgu palodzes rotājumu: gan skaisti, gan praktiski. Turklāt čilli ļoti efektīvi attīra gaisu no kaitīgām baktērijām.