Kā gurķiem pietrūkst, ja tie sāk dzeltēt? + Vēl pieci padomi audzētājiem

20-07-2024

Foto – Pixabay

Šogad daudzi gurķi ir sākuši masveidā dzeltēt. Un dažos forumos pat izskan viedokļi, ka pie visa tā vainojama šogad paaugstinātā radiācija. Vai tā ir taisnība? Protams, ne visiem kultūraugiem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, bet gurķiem noteikti.

Šķiet, gurķi ir vispopulārākais dārzenis (kopā ar tomātiem un kabačiem), bet ne bez pārsteigumiem.

Ja gurķu lapas sāka nodevīgi dzeltēt, nevajadzētu kavēties. Jo ātrāk rōkosieties, jo labāk. Šī zīme liecina, ka raža var būt pilnībā zaudēta. Radikālākie audzētāji pat iesaka dzelteno dobi nopļaut un iestādīt jaunu. Bet kāpēc, ja situāciju vēl var labot? Galvenais ir noteikt cēloni.

Pirmkārt, ne vienmēr runa ir par saslimšanu. Svarīga nozīme ir ne tikai lapu un augļu krāsai, bet arī tam, kā plankumi ir izvietoti. Tieši pēc tiem var noteikt, kas notiek ar augu.




Kas notiek ar gurķiem, ja tiem trūkst ūdens

Tas ir acīmredzams fakts: gurķi ir ūdeni mīlošākie viesi jūsu dobē. Tikai dažas kultūras var tiem līdzināties ūdens patēriņa ziņā. Pat ja gurķu lapas nav kļuvušas dzeltenas, nenovērtējiet tos par zemu. Nepietiekama laistīšana var padarīt augļus vienkārši neēdamus, un tie būs briesmīgi rūgti.

Tomēr karstums var patiešām izžāvēt gurķus, un šajā gadījumā ievērojiet šo noteikumu. Sausās dienās gurķus laistiet katru dienu – agri no rīta vai vēlu vakarā.

Pat iesācējs dārznieks zina, ka mitrumu nedrīkst atstāt tiešos saules staros. Pastāv risks apdedzināt augus (pilieni darbojas kā lēcas), turklāt tas ir neefektīvi, jo ūdens ātri iztvaiko.




Mēslojuma trūkums gurķu audzēšanā

Taču patiesībā gan situācija ar ūdeni, gan mēslojumu ir diezgan viegli atrisināma. Ar mēslojumu ir vēl vieglāk: pēc dzeltenīgās krāsas var precīzi noteikt, kā trūkst dārzeņiem.

Ja gurķiem dzeltenas ir tikai lapu dzīslas, tad tiem trūkst sēra un slāpekļa.

Ja pat jaunas lapas zaudē sulīgumu un maina krāsu uz blāvi dzeltenu – tiem trūkst molibdēna.

Ja dzeltenā krāsā kļūst dzeltena visa lakstauga un tās galotnes savijas – tām nepieciešams magnijs.

Ja dzeltē tikai galotnes – laiks pievienot kalciju.



Vai gurķi dzeltē no saules starojuma?

Klimata pārmaiņu un daudzo Saules uzliesmojumu dēļ šogad radiācija ir patiešām augsta. Īpaši ultravioletais starojums.

Šajā karstajā, sausajā klimatā lapotne cieš no saules apdegumiem, un tas ir iemesls, kāpēc tā kļūst dzeltena. Diemžēl palīdz tikai aizsardzība no tiešiem saules stariem. To paveiks sakņu dārza tīkls, jo tas neļaus gaismai būt tik intensīvai.




Gurķiem bīstamie kaitēkļi un infekcijas

Ērcītes iespējamība nekad nav atcelta, jo īpaši vasarā. Diemžēl tā nebūt nav vienīgā sērga, no kuras grūti glābt gurķus. Protams, jūs varat apstrādāt stādījumus.

Daži cilvēki uzskata, ka labāk inficēto vietu izravēt, atliekas aizvest, lai ērcītes neizplatītos. Taču pat tad, ja visu nopļausiet un neārstēsiet, ar nākamo stādījumu notiks tas pats.

Tāpēc ir nepieciešams šo platību labi apstrādāt ar insekticīdu. Svarīgi ir arī izvairīties no pārmērīga sausuma, ko ērces tik ļoti mīl.

Kā apstrādāt gurķus

Ir vairāki dabiski līdzekļi, kurus izmantoja mūsu senči. Tie ir daudz drošāki par ķīmiskajām vielām, taču joprojām tikpat efektīvi.

Joda izmantošana. Lai to izdarītu, uz nakti atstājiet baltmaizes klaipu spainī ar ūdeni, bet no rīta ar rokām samīciet drupatās.

Iegūtajā putrā pievieno 30 pilienus joda. Ar šo maisījumu pietiek 10 litriem šķīduma, kas nepieciešams, lai pamatīgi apsmidzinātu dobes. Apsmidzināšanu var veikt reizi divās nedēļās.

Sīpolu uzlējums. 100 g sīpolu miziņu pārlej ar 5 litriem ūdens, pārklāj ar vāku un vāra dažas stundas. Novārījumu atstāj tumšā vietā kopā ar mizām uz dažām dienām. Pēc tam to izmanto gurķu apsmidzināšanai reizi 5 dienās.

v

Zilo graudiņu šķīdums. Tas palīdz novērst slimības. Izšķīdina 3 g kālija permanganāta 10 litros ūdens un izmanto apsmidzināšanai reizi divās nedēļās.

Šogad raksturīgi karstuma viļņi un sauss laiks, tāpēc saules apdegumi un laistīšanas trūkums joprojām ir biežākie lapu dzeltēšanas iemesli. Taču neaizmirstiet pārbaudīt, vai dobēs nav kaitēkļu! Un gurķiem noderēs arī mēslojums – tas palielina ražas apjomu.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Saldēti gurķi ziemai. Laba ideja, bet jāzina nianses!

Iedarbīgs uzlējums gurķu augšanai. Liela raža garantēta!

Viena tabletīte makten lielai gurķu ražai. Pieci audzēšanas padomi, kurus vērts izmēģināt!

Ar ko barot gurķus jūlijā, lai tiktu pie pasakainas ražas. Tautas receptes un gatavie mēslojumi