Dārzi darbi pēc mēness kalendāra OKTOBRĪ

28-09-2023

Foto – Pixabay


Kalendārs pēc mēness fāzēm palīdzēs plānot oktobrī paredzētos darbus dārzā.

Oktobrī sava zemes gabala īpašniekiem ir daudz darāmā. Dārzā lielākā daļa dārzeņu jau ir novākti, bet ziemāju un siltumnīcas augu sēja turpinās.

Visvairāk rūpju oktobrī dārzā: ir laiks stādīt puķes un ogu krūmus, kā arī augļu koku stādus. Tiek veikta augu apgriešana un gatavošanās segšanai ziemai.

Mēness fāzes lielā mērā ietekmē visu augu augšanu un ražas veidošanos. Mēness sējas kalendārs 2023. gada oktobrim jums pateiks, kuras otrā rudens mēneša dienas tiek uzskatītas par veiksmīgām sējai un stādīšanai, un kuros datumos labāk neko nedarīt.

Mēness sējas kalendārs 2023. gada oktobrim katrai dienai

1.-2. oktobris – labas dienas ziemas sīpolu un ķiploku sēšanai dārzā, kā arī kāpostu sēšanai siltumnīcā.

Dobēs var iestrādāt organisko mēslojumu. Labas dienas augļu koku un ogu krūmu stādīšanai dārzā – tie ātri iesakņosies. Nav ieteicams pārstādīt augus.



3.-5. oktobris – novāc sakņaugus, dārzeņus un augļus ilgstošai uzglabāšanai un konservēšanai. Cīņa ar slimībām, kaitēkļiem un nezālēm.

Puķu bumbuļu un sīpolu rakšana uzglabāšanai. Daudzgadīgo puķu un rožu stādīšana. Dārza apstrāde no slimībām un kaitēkļiem, sauso zaru un lapu apgriešana. Nav ieteicams bojāt augu saknes.

6.-7. oktobris – ideālas dienas ērkšķogu, jāņogu, aveņu un citu krūmu stādīšanai. Siltumnīcā un uz palodzes var stādīt zaļumus un lapu salātus.

Sējiet ziemas bietes, redīsus, burkānus, sīpolus, skābenes. Var stādīt rozes un daudzgadīgās puķes. Uz vietas ir atļauts ražot organisko mēslojumu un kompostu, bet nedrīkst mēslot zemi ar ķimikālijām.

8.-10. oktobris – savāc atlikušos dārzeņus uzglabāšanai, izrok daudzgadīgos sīpolus, uzirdina, uzrok un mēslo augsni. Var veikt koku sanitāro apgriešanu un baltināšanu, notīrīt veco mizu, mulčēt rozes. Nav ieteicams barot un laistīt augus.



11.-12. oktobris – zaļumu dedzināšana, salātu sēšana uz palodzes, dārzeņu stādīšana siltumnīcā.

Komposta sagatavošana no augu atliekām. Dziļa dobju rakšana un pazemes kaitēkļu apkarošana. Puķu dobē var stādīt rozes, klematisus, daudzgadīgās puķes. Dārzā atļauts stādīt dzīvžogus un mūžzaļos augus. Nav ieteicams mērcēt sēklas.

13.-15. oktobris ir jaunā mēness dienas. Sējas kalendārs neiesaka strādāt ar augiem šajos datumos.

16.-17. oktobrī dārzeņu dārzā sēj sīpolus, ķiplokus un skābenes, kā arī ziedkāpostus un Pekinas kāpostus siltumnīcā.

Labas dienas jebkādu puķu stādīšanai, īpaši to, kurām ir ērkšķi un dzeloņi. Var stādīt un pārstādīt jebkurus augļu kokus, vīnogas, zemenes.

Nav ieteicams griezt augu zarus un saknes (brūces ilgi sadzīst), kā arī pavairot augus, dalot saknes un sīpolus.

18.-19. oktobris – ne pārāk ražīgas dienas. Mēness sējas kalendārs iesaka novākt augus sēklām un ilgstošai uzglabāšanai. Var gatavot konservus ziemai. Stāda mežvīteņus, tulpes, narcises, narcises, samtenes stādīšana.

Zemes rakšana, mēslošana, nezāļu un kaitēkļu apkarošana. Nav ieteicams griezt un laistīt augus.

20.-21. oktobris – sīpolu, ķiploku, pētersīļu, burkānu, skābeņu ziemas stādīšana. Augu apstrāde pret kaitēkļiem. Augsnes mulčēšana. Lieko dzinumu un izmetamo ziedkopu apgriešana (brūces ātri sadzīst). Nav ieteicams pārstādīt augus un strādāt ar saknēm.

22.-24. oktobris – sliktas ražas novākšanas dienas, sējas un stādīšanas kalendārs neiesaka sēt un stādīt lielāko daļu kultūraugu. Nav ieteicams arī laistīt un barot augus.

Var rakt augsni un iznīcināt nezāles, balsināt kokus, novākt ražu ilgstošai uzglabāšanai un konservēšanai.

25.-26. oktobris – ļoti ražīgas dienas, var stādīt jebkādus augus siltumnīcā un uz palodzes, sēt siderātus, kā arī audzēt ziemājus uz vietas. Ļoti mērena mēslošana un laistīšana. Dārzā var stādīt vīnogas, ogu krūmus, zaļo dzīvžogu un jebkādas puķes. Nav ieteicams griezt zarus un apstrādāt augus ar ķīmiskām vielām.

27.-28. oktobris – pilnmēness dienas. Darbus ar augiem neveic.

29.-30. oktobris – jebkuru kultūru sēšana un stādīšana, vēlo dārzeņu rakšana uzglabāšanai, organiskā mēslojuma gatavošana. Dārzā var stādīt kokus un krūmus, balsināt stumbrus un mulčēt augsni. Var nodarboties arī ar rožu un jauno aveņu potēšanu. Nav ieteicams pārstādīt augus.

31. oktobris – novāc dārzeņu un augļu ražu ilgtermiņa uzglabāšanai. Kaitēkļu un slimību apkarošana. Dziļa augsnes rakšana. Puķu ar vijīgiem stublājiem stādīšana. Dārza augu slimo un lieko dzinumu izgriešana. Nav ieteicams potēt, piķēt un pārstādīt augus.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kāpēc nedrīkst dāvināt un pieņemt ziedus podiņā? Praktiski un ezoteriski iemesli

Kā stādīt un kopt krizantēmas, lai tās ilgi un krāšņi ziedētu

Cik dziļi jāstāda katru puķu sīpoli? + Vēl trīs padomi rudens darbiem dārzā!

Ko darīt, lai smalkā šķirnes roze nepārvērstos par meženi?