Dabas bioregulatori jeb tautas līdzekļi pret pavasara nogurumu. Izvēlies savējo!

22-02-2018

adaptogeni2

Kad organisms ir novājināts, tam obligāti jāpalīdz. Pats labākais ir darīt to, nevis izmantojot “ķīmiju”, bet gan dabas līdzekļus. Piemēram, augus adaptogēnus, kas spēj aizsargāt no infekcijām, palīdz pret garīgu un fizisku pārslodzi. Vēl šiem dabiskajiem bioregulatoriem piemīt arī unikālas spējas izvadīt no organisma toksīnus. Bet iegādāties tos var jebkurā aptiekā.

Kādu saturu zinātnieki ielikuši vārdā “adaptogēni”? Tie ir līdzekļi, kas palīdz organismam adaptēties (pielāgoties) apkārtējās vides kaitīgajiem apstākļiem. Mūsdienās radīta virkne medikamentu ar šādu iedarbību, taču adaptogēnu netrūkst arī dabas valstībā. Ja tos pareizi lieto, tie neizraisa nekādas blaknes un atšķirībā no ķīmiskajiem preparātiem iedarbojas daudz maigāk, pakāpeniskāk, neliekot organismam strādāt “ar pilnu jaudu”.



Praktiski visiem augu valsts adaptogēniem piemīt brīnišķīga īpašība regulēt centrālās nervu sistēmas stāvokli. Lietojot tos nelielās devās, var, piemēram, mazināt uzbudinātību, izraisīt visa organisma atslābināšanos. Devu palielinot, notiek stimulējošs efekts, jūtams emocionāls pacēlums. Bet pārāk liela deva izsauc pāruzbudinātību, nervozitāti, bezmiegu un pat nogurumu. Tāpēc adaptogēnus nekādā gadījumā nedrīkst lietot neapdomīgi cerībā, ka lielākai devai būs ātrāks un lielāks efekts.

Vēl šie lieliskie augi paaugstina organisma noturību pret pārkaršanu, nosalšanu un dažādām infekcijām. Šo īpašību dēļ tos ieteicams lietot gripas un saaukstēšanās slimību profilaksei, īpaši epidēmiju laikā.
Adaptogēni palīdz organismam arī pēc smagas slimības. Lai arī tie neārstē kā zāles, toties nostiprina imunitāti tā, ka pēc tam organisms pats spēj tikt galā ar jebkuru saslimšanu. Taču, lai adaptogēns atbilstīgi iedarbotos un dotu labumu organismam, jāievēro vairāki noteikumi.

adaptogeni
Paši populārākie
Bet tagad – daži tautas medicīnā paši populārākie augi adaptogēni, no kuriem lielākā daļa pieder pie vidēji stipriem līdzekļiem. To izvilkumus spirtā var nopirkt aptiekā, galvenokārt tos iesaka lietot 1 reizi dienā – no rīta pusstundu pirms ēšanas, atšķaidītus nelielā ūdens daudzumā. Deva atkarīga no konkrētā preparāta individuālās panesības un lietošanas mērķa. Daudzus adaptogēnus nedrīkst lietot, ja ir paaugstināts asinsspiediens, jo arī tiem piemīt spējas paaugstināt arteriālo spiedienu.



Žeņšeņs
Žeņšeņa saknes popularitāte tautā nav nejauša. Viena no tās apbrīnojamajām īpašībām ir spēja stimulēt ne tikai nervu, bet arī endokrīno sistēmu un regulēt dzimumfunkciju. Sakne aizsargā arī pret radiāciju, normalizē asinsradi un lipīdu maiņas procesus, pazemina holesterīna līmeni asinīs.

* Žeņšeņa saknes izvilkumu lieto pa 15–20 pilieniem. Kurss – 10–15 dienu. Kursus var atkārtot pēc 1,5–2 nedēļām. Atkarībā no organisma stāvokļa gada laikā ievēro 2–5 kursus.

Ķīnas citronliāna
Šis augs stimulē sirds-asinsvadu sistēmu un īpaši labi palīdz pret pazeminātu asinsspiedienu, asinsvadu veģetatīvo distoniju. Citronliāna uzlabo garastāvokli nervu depresijas un apātijas gadījumā, padara skaidrākas domas, paaugstina darbspējas. Tā ir arī veselīga acīm tuvredzības, glaukomas un citu slimību gadījumā. Augu nedrīkst lietot, ja ir kuņģa čūla vai gastrīts ar paaugstinātu skābes līmeni.
* Ieteicamā deva ir 10–15 pilienu vienā lietošanas reizē. Kurss – 2–4 nedēļas.

Eleuterokoks
Tāpat kā citronliāna, arī eleuterokoks ieteicams hipotoniķiem, jo diezgan būtiski paaugstina asinsspiedienu. Bet hipertoniķiem šā paša iemesla dēļ to lietot nav ieteicams. Eleuterokoks palīdz ātri atjaunot spēkus pēc pārslodzēm, pastiprina redzes asumu un uzlabo dzirdi, pazemina holesterīna līmeni asinīs un atvieglo pēcoperācijas perioda gaitu.

* Eleuterokoka ekstraktu lieto pa 10–20 pilieniem. Pēc 2–3 nedēļu pārtraukuma kursus var atkārtot.
adaptogeni1
Salpetrene
Iedarbības stipruma ziņā uz organismu salpetrenes sakņu un sakneņu izvilkums ir līdzvērtīgs žeņšeņa izvilkumam. Augs stimulē sirdsdarbību, paaugstina arteriālo spiedienu, palīdz pret depresijām un astēniskiem stāvokļiem. Salpetrenes sastāvā ir ūdenī šķīstoša viela, kas pazemina cukura līmeni asinīs.

* Lieto pa 15–20 pilieniem. Kurss – 2–4 nedēļas, bet dažu slimību gadījumos – līdz 1,5 mēnešiem.

Rožainā rodiola (zeltsakne)
Pats spēcīgākais adaptogēns, kam piemīt gandrīz visas citiem šīs grupas augiem piemītošās īpašības. Rodiolas izvilkums spirtā ir īpaši efektīvs, ja nepieciešams paātrināt atjaunošanās procesus centrālajā nervu sistēmā.

* Rožainās rodiolas ekstraktu lieto pa 5–10 pilieniem 1–2 reizes dienā. Kurss – 2–3 nedēļas.

Arālija
Arī ļoti spēcīgs adaptogēns, par kuru pārāka ir tikai rožainā rodiola. Arālijas izvilkums labāk par citiem adaptogēniem pazemina cukura līmeni asinīs, tāpēc to lieto cukura diabēta ārstēšanai. Arālija ir ļoti efektīva arī saaukstēšanās gadījumā un pat kā temperatūru pazeminošs līdzeklis. Tā paātrina brūču sadzīšanu, palīdz pret kuņģa-zarnu trakta kaitēm, uzlabo apetīti.

* Arālijas izvilkumu spirtā lieto pa 5–15 pilieniem. Kurss – 2–3 nedēļas.

Lietošanas noteikumi
1. Adaptogēnus nedrīkst lietot nepārtraukti, visu gadu. Tos lieto noteiktu laiku, pēc kura obligāti nepieciešams ievērot pārtraukumu. Pretējā gadījumā rodas pieradums, uzbudinās nervu sistēma, pazeminās imunitāte.

2. Lietojot adaptogēnu, cilvēks jau pēc nedēļas sāk justies daudz mundrāks, taču tas nenozīmē, ka ieteikto kursu var pārtraukt. Jūtamu noturīgu efektu dod tikai pilns lietošanas kurss.

3. Adaptogēnus drīkst lietot tikai dienas pirmajā pusē. Lietoti pievakarē, tie var izraisīt bezmiegu.

4. Visi adaptogēni tonizē, bet tā ir vienīgā šo augu iedarbības līdzība. Tādēļ, lai izvēlētos pašu piemērotāko preparātu, ieteicams konsultēties ar ārstu.