Biešu sula nāsī, terpīna maisiņš pagalvī. Dabīgi līdzekli pret saaukstēšanos

28-09-2020

Foto – Pixabay


Rudens ir atnācis un kopā ar to – arī lietavas, vējš un, protams, neizbēgamās saaukstēšanās slimības. Parasti tās pielīp cilvēkiem, kas vasarā tā arī nepaguva norūdīties, uzkrāt enerģiju un nostiprināt imunitāti. Taču tas nenozīmē, ka saslimšana jāuzskata par sodību.

Parasti saaukstēšanās attīstās ļoti strauji, tāpēc dārga ir katra stunda. Parādoties pirmajiem slimības simptomiem: vieglam drudzim un galvassāpēm, lauzošām sajūtām locītavās, sāpēm jostasvietā, jārīkojas nekavējoties.

Kolīdz rodas iespēja, jāiet karstā dušā vai vannā, kurai pievienots skuju, kumelīšu vai citu ārstniecības augu uzlējums vai novārījums.

Sliktākā gadījumā var aprobežoties ar kāju karsēšanu. Pēc ūdens procedūrām uz 1–2 stundām pēdām un lieliem jāpieliek sinepju plāksteri un jāsāk ārstēties.

Vispirms jāsagatavo viss inhalācijai vajadzīgais. 2 tējkarotes priežu pumpuru vai ēdamkaroti salvijas lapu aplej ar glāzi ūdens, uzvāra un ļauj vārīties 3–4 minūtes.

Ja mājas aptieciņā ir lavandas, eikaliptu vai ciedru eļļa, 5–8 pilienus var piepilināt novārījumam.

Sagatavoto līdzekli pārlej emaljētā tējkannā un silda uz lēnas uguns. Kolīdz ūdens tējkannā sāk vārīties, tā snīpī ieliek laikus pagatavotu piltuvīti no vatmaņpapīra un caur degunu ieelpo dziednieciskos tvaikus.

Šīs procedūras efektu var pastiprināt, ja, gatavojot inhalācijai paredzētos novārījumus, izmanto nevis krāna ūdeni, bet to, kurā vārīti kartupeļi ar visu mizu. Inhalācijas šķidrumam var pievienot arī pusi tējkarotes dzeramās sodas.

Inhalācija palīdzēs tikai tad, ja vienas procedūras laikā tiks izdarītas ne mazāk kā 100 ieelpas. Vēlams procedūru atkārtot ik pēc 3–4 stundām (taču ne retāk kā 2 reizes dienā), bet pirms gulētiešanas tā ir obligāta.

Pēc inhalācijas pusi tējkannā esošā šķidruma var izdzert, otru pusi atstāj nākamajai procedūrai.

Bez inhalācijas pagatavo maisījumu krūšu tējai. Sajauc vienādās daļās (pa 2 ēdamkarotēm) sasmalcinātas māllēpju lapas un helēniju ālantes saknes, aplej ar glāzi verdoša ūdens, 30 minūtes karsē ūdens peldē aizvākotā traukā, pēc karsēšanas 15 minūtes nostādina.

Lieto pa malkam 3–4 reizes dienā, līdz saaukstēšanās mazinājusies.

Ļoti ieteicami (īpaši saaukstēšanās slimību profilaksei) tā sauktie terpīnu maisiņi (terpīns ir aromātisko ēterisko eļļu pamatkomponents), ko lieto sausajām inhalācijām.

Šim nolūkam nelielu auduma maisiņu līdz pusei piepilda ar baltegles zariņiem vai eikalipta lapām un paliek zem spilvena tā, lai gals būtu laukā un atrastos deguna līmenī.

No maisiņa plūstošo aromātu ieelpo, guļot uz sāniem. Vēl slimības sākumstadijā ieteicama krūškurvja masāža, arī jūga vēnas bedrītes, zemdegunes, deniņu, aizausu un īkšķa un rādītājpirksta savienojuma vietas punktu masāža.

Vēlamo efektu var sasniegt, 20 reižu uzspiežot šiem punktiem. Pirmajā slimības dienā tas jādara vismaz 5 reizes, otrajā – 4, trešajā – 3 reizes utt.

Masāža jāsāk, līdz parādījušās pirmās saaukstēšanās pazīmes, un to var darīt gan darbā, gan braucot transportā.

Saaukstēšanās profilaksei ieteicams ik pēc 2 stundām pakošļāt egles, priedes vai baltegles sveķus.

Ja to nav, var izlīdzēties ar papeļu pumpuriem vai salvijas lapām. Šiem tautas līdzekļiem vajadzētu būt katrā mājā.

Pirms košļāšanas kaklu vēlams izskalot ar salvijas novārījumu: sasmalcinātas salvijas lapas ieber termosā vai blīvi aizveramā traukā, aplej ar verdošu ūdeni, pievieno ēdamkaroti 1,5% jūrassāls šķīduma un 20 minūtes nostādina.

Pieveikt saaukstēšanos palīdz arī regulāra kakla skalošana ar eikalipta lapu novārījumu (ēdamkaroti lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens un nostādina).

Ja nav eikalipta lapu, var ņemt ēdamkaroti kumelīšu, 2 tējkarotes piparmētru, tējkaroti kliņģerīšu ziedu vai priežu pumpuru, maisījumu aplej ar glāzi verdoša ūdens un 20 minūtes karsē ūdens peldē. Skalošanai ņem ēdamkaroti novārījuma uz glāzi silta ūdens.

No senām tautas medicīnas receptēm pret saaukstēšanos visplašāk un efektīvāk tiek izmantoti ķiploki un sīpoli. Tos iesaka lietot gan iekšķīgi, gan izmantot dažādām kompresēm, apliekamajiem, inhalāciju maisījumiem.

Pret iesnām to sākumstadijā senie dziednieki ieteica periodiski katrā nāsī pilināt pa 5 pilieniem biešu sulu. Ir daudz dažādu veidu, kā sevi pasargāt no saaukstēšanās, taču piedāvātais komplekss ir neskaitāmas reizes pārbaudīts praksē un vienmēr pierādījis savu efektivitāti.