Arbūzu mizas – varen labs mēslojums. Kā tās izmantot?

28-08-2023

Foto – Pixabay

No arbūza puses bez mīkstuma var ātri un viegli pagatavot “dzīvu” zemi podu augiem vai uzlabot augsni dārzā.

Kā izrādās, daudzi dārzkopji amatieri nezina, vai arbūzu mizas var izmantot kā mēslojumu un kā to darīt, un tālab viņi vienkārši izmet īstu “dārgumu”.



Ļoti ieteicams pārtraukt to darīt. Ir daži ļoti vienkārši veidi, kā izmantot arbūzu mizas, kas palīdzēs uzlabot augsnes stāvokli jūsu dārzeņu dārzā un tādējādi iegūt lielisku ražu.

Kā izmantot arbūzu mizas – vienkāršas metodes

Visvienkāršākais, ko varat darīt, likt šos atkritumus kompostā. Pats princips ir šāds – izmetiet mizas kaudzē, pēc tam tās periodiski samaisiet un, kad tās sapūst, izmantojiet kā mēslojumu. Daži lauksaimnieki komposta bedri pārklāj ar nelielu zemes kārtu.



Cits gudrs veids, kā izmantot arbūzu mizas – izveidojiet “silto dobi”:

– neparastas dobes izveidei jums būs nepieciešamas arī zāģu skaidas un tekstilmateriāls, kas izgatavots no ļoti smalkām polimēru šķiedrām;

– izrociet tranšeju no dobes vidus apmēram 2/3 platumā. Dziļumam jābūt vismaz 30 cm;

– abās dobes pusēs izveido zemes paaugstinājumus;

– nolieciet lielās arbūzu mizas, uz tām uzberiet mazākas augu atliekas un pēc tam pārklājiet ar kaut ko tādu, kas ātri sadalās, piemēram, salmiem;

– pēc tam nākamo mēslojumu bagātīgi apstrādājiet ar urīnvielu vai citu slāpekļa mēslojumu un pēc tam ar bioloģisko preparātu.

Siltumu dod mikroflora, kas noārda organiskās vielas, tās mineralizē. Lai tā darbotos pareizi un dotu daudz siltuma, tā jānodrošina ar slāpekli. Parastā slāpekļa mēslojuma deva ir 1 l uz 2-3 kvadrātmetriem dobes.

Pēc dobes bagātināšanas ar slāpekli apstrādājiet to arī ar bioloģisko preparātu, kas var iznīcināt dažādu slimību patogēnus un novērst sakņu puvi.

Pēc tam arbūzu mizas pieberiet ar zemi, izlīdziniet dobi un pārklājiet to ar melnu tekstilmateriālu. Pēc nedēļas šajā dobē kaut ko iesējiet.

Kur var izmantot liela izmēra arbūzu mizas

Ja jums ir palikusi puse arbūza bez mīkstuma, tas ir signāls, ka ir pienācis laiks pagatavot barojošu podu. Tas ir ļoti viegli izdarāms.

Veicamie soļi ir šādi:

– ar lielu naglu izurbt caurumus arbūza mizas apakšā;
– piepildiet arbūza miziņu ar augsni;
– aplejiet augsni ar ūdeni;
– iestādiet kādu nepretenciozu augu, piemēram, piparmētru.

Arbūzi paši pakāpeniski mēslos augsni. Galvenais – neaizmirstiet laistīt savu “vāzi”.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Ietaupīsi mēslojumu: ko darīt ar augu atlikumiem rudenī

Ko darīt dārzā ar nopļauto zāli? To jūs, iespējams, nezinājāt!