Vai kāpostiem dārzā noņemt apakšējās lapas – kā un kad tas jādara

06-08-2023

Foto – Pixabay

Uzzināsim, kad kāpostiem var noņemt apakšējās lapas un vai tas vispār jādara.

Bieži vien dārzkopji nogriež kāpostiem apakšējās lapas – viņi saka, ka šī viltība veicina kāpostu augšanu.

Patiesībā šis paņēmiens ne vienmēr ir pamatots un var pat iznīcināt augu. Vai ir vērts, vai un kad nepieciešams nogriezt Pekinas kāpostu un citu sugu kāpostu apakšējās lapas – mēs jums pastāstīsim šajā materiālā.



Kāpostiem nav papildu lapu, ja vien tās nav slimas vai sapuvušas. Katra lapa veicina dārzeņa augšanu, piesātina to ar mikroelementiem un vitamīniem. Tas vienmēr jāatceras pirms apakšējo lapu nogriešanas.

Kāpostu lapas augšanas laikā arī ražo vielas, kas pagarina to uzglabāšanas laiku. Sausuma laikā kāpostu lapas pasargā kāpostus no ultravioletās gaismas, tāpēc, ja pat lapas sāk žūt, labāk tās noņemt pēc kāpostu novākšanas.

Ja nogriež sulīgas kāpostu lapas, no iegriezumiem sāks tecēt sula – tā piesaista kaitēkļus un patogēnus, tādējādi kāposti tiek bojāti.

Vai ir nepieciešams noņemt ziedkāpostu apakšējās lapas

Vai nogriezt agro kāpostu apakšējās lapas?

Nedaudz atšķirīga situācija ir ar agrajiem kāpostiem – tiem lapas noņem, lai izvairītos no kāpostu plaisāšanas. Tad tas ir pilnīgi pamatoti, taču tas jādara tieši pirms dārzeņu novākšanas.

Gadās, ka kāpostus novākt ir par agru, un kāposti gatavojas “uzsprāgt” – šajā gadījumā var nedaudz pārplēst dārzeņa saknes, nedaudz pavelkot kātiņu un to šūpojot. Mitrums netiks pilnībā uzsūkts, un kāposti nesāks plaisāt un vēl kādu laiku varēs nobriest dobē.

Kad kāpostiem var noņemt apakšējās lapas

Ir vairāki gadījumi, kad kāpostiem var noņemt apakšējās lapas.

– Kāposti ir slimi. To var redzēt pēc dzelteniem trijstūrīšiem lapu malās un melniem plankumiem uz visas virsmas – tā izpaužas vaskulārā bakterioze. dažkārt nepalīdz vienkārši nogriezt apakšējās lapas – tad ir nepieciešams nogriezt visu kāpostu, lai glābtu citus dārzeņus.

– Uz kāpostiem ir apmetušies kaitēkļi. Kukaiņi no augsnes bieži pārceļas uz kāpostu apakšējām lapām. Ja uz tām ir kāpuru kāpuri vai oliņas – tās var būt kāpostu mušas, baltmutes un laputis -, nekavējoties tos noņemiet.

– Apakšējās lapas ir sākušas pūt. Tas bieži notiek pastāvīga lietus vai nepareizas laistīšanas dēļ. Lai novērstu kāpostu puvi, jāapgriež sapuvušās apakšējās lapas. Arī dzeltenās un nokaltušās lapas ir jānoņem – tās jau ir atdevušas dārzeņiem savu potenciālu.

– Galviņas aug vaļīgi. Ja kāposti ir vaļīgi un augšanas procesā neiegūst blīvumu, mēnesi pirms ražas novākšanas nogrieziet apakšējās lapas. Šādā veidā var palielināt kāposta svaru.

– Kāpostam nav pietiekami daudz vietas. Gadās, ka kāposti ir iestādīti ļoti blīvi un tiem nepietiek vietas augšanai. Šādā gadījumā var noņemt lielās apakšējās lapas, bet atkal ir jābūt uzmanīgiem, cik daudz vietas nepieciešams.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Dārzkopja Mēness kalendārs 2023. gada augustam: ko un kad darīt dārzā

Kā lietainā laikā pasargāt tomātus no slimībām. + Vēl pieci padomi dārzkopjiem!

Ko stādīt pēc ķiplokiem jūlijā un augustā? + Vēl pieci dārzkopju triki

Kā laistīt dārzu lielā tveicē? Dārzkopju padomi, kā nepazaudēt ražu

Kā izaudzēt brangus ziedkāpostus? + Vēl pieci padomi dārzkopjiem