Ja ievērosiet ērkškogu audzēšanas un kopšanas noteikumus, tad vairākas reizes sezonā būs iespējams ievākt labu ražu no dažādu šķirņu krūmiņiem. Taču ir kāda nianse – svarīgi zināt, kad ērkšķogas gatavas novākšanai
Kurā mēnesī ērkšķogas nogatavojas
Parasti jau jūnija beigās daudzos daudzviet ērkšķogas ir gatavas novākšanai, ja runa ir par agrīnām šķirnēm. Vidēji agras ērkšķogas var novākt jūlijā, bet vēlīnās – augustā.
Neatkarīgi no tā, kad jūsu dobē nogatavojas zaļās ērkšķogas vai jebkuras citas ērkšķogas, jāņem vērā mēness fāzes, lai izvairītos no ogu novākšanas nelabvēlīgos datumos, citādi savāktās dabas dāvanas sāks bojāties un pūt.
Noderīgs padoms: ja redzat, ka ražas novākšana ir nepieciešama, bet saskaņā ar Mēness kalendāru diena ir neveiksmīga, šos datus var ignorēt, lai nezaudētu vērtīgās ogas.
Kādas krāsas jābūt nogatavojušām ērkšķogām un vai var plūkt zaļas ogas?
Ja nezināt, kā noteikt, vai ērkšķogas ir nogatavojušās, pievērsiet uzmanību šādām pazīmēm:
– ogas ir sasniegušas savu lielumu un brieduma pakāpi atkarībā no šķirnes;
– tās var viegli atdalīt no kātiņa;
– saspiežot un deformējot var dzirdēt kraukšķēšanu;
– ērkšķogu miziņa ir cieta un stingra;
– ogu garša ir viegli skābena.
Ja pēkšņi novākti zaļi augļi, tos nedrīkst ēst – tos var izmantot konservēšanai vai uzglabāt saldētavā personīgiem kulinārijas eksperimentiem.
Kā novākt ērkšķogas, lai izvairītos no roku saduršanas – vecmāmiņas metode
Parasti ogu novākšanai rūpnieciskā mērogā izmanto speciālas mašīnas, bet audzētāji, kas audzē kultūru sev, ražu novāc ar rokām. Bieži ērkšķogas iekož un kļūst par cēloni pirkstu iegriezumiem, tāpēc, lai tā nenotiktu, izmantojiet dakšiņu vai knaibles.
Ar brīvo roku noplūciet ogas, noliecot dzinumu izvēlētajā traukā. Nolieciet to uz leju un ar brīvo roku noplūciet ogas. Kā alternatīvu var iegādāties ierīci, kas darbības laikā rada krūma vibrāciju, kuras dēļ ogas nokrīt pašas. Tikai viens trūkums – kopā ar ērkšķogām krīt arī lapas un atkritumi, un tad jums būs jāpavada laiks, lai attīrītu ražu.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!
Ērkšķogu kompots ar piparmētrām “Latviešu mohito”
Ķeizara ievārījums no stingrām ērkšķogām un ķiršu lapu sīrupa. Neparasti!
Kā mēslot ērķšogas pavasarī pārsteidzoši lielai ražai? Tautas līdzekļi