Dabīgs līdzeklis pret sīpolu mušiņu. + Vēl pieci padomi kaitēkļu atbaidīšanai

02-06-2023

Foto – Pixabay

Sīpolu mušas baidās no organiskiem insekticīdiem, piemēram, tabakas putekļiem, kā no uguns. Taču, to lietojot, bieži vien izrādās, ka līdzeklis nav tik efektīvs, kā gribētos. Lasiet par to, kā apkaisīt sīpolus pret mušām, lai tās pazustu 20 minūšu laikā pēc apstrādes.

Līdzekļa sagatavošana

Saskaņā ar dārzkopju padomiem, lai sagatavotu visefektīvāko līdzekli un no tabakas putekļiem labi ekstrahētu nikotinoīdus, šķīdumam jāpievieno sārms.

Padomi, kā pagatavot uzlējumu.

Uz 10 litriem ūdens nepieciešams 1 kg tabakas putekļu.

Lai pagatavotu efektīvu šķīdumu, putekļus vāra apmēram pusstundu.

Sārmu pievieno 1 tējkaroti uz 10 litriem ūdens, kas satur nātriju.

Patēriņam jābūt vismaz 1 litram uz lineāro metru, ja smidzina gar rindām, un apmēram 10 litriem uz kvadrātmetru, ja apstrādā vienlaidus stādījumus.

Ja baidāties lietot granulēto sārmu, sārmošanai pievienojiet koksnes pelnus: litru burku pelnu uzvāriet pāris litros ūdens, nokāšiet, novāriet tilpumu līdz 10 litriem un šajā pelnu šķīdumā uzvāriet 1 kg tabakas putekļu.

Pieredzējuši dārzkopji apliecina, ka granulēta sārma izmantošana pareizās proporcijās, tikai 1 tējkarote uz 10 litriem ūdens, ir nekaitīga un gadu gaitā praksē labi sevi pierādījusi.

Vakarā pagatavoto šķīdumu jālieto no rīta – vai nu izsmidzināšanai, vai apsmidzināšanai; tas nedrīkst nostāvēt ilgāk par dienu.

Ja plānojat izsmidzināt, šķīdumam pievienojiet 40-50 g rīvētu veļas ziepju, lai uzlabotu adhezīvās īpašības. Ja smidzināt, izmantojot granulētu sārmu, nav nepieciešams izmantot pelnus un ziepes.



Tautas līdzekļi pret sīpolu mušām

Populāra ir arī tāda kaitēkļu apkarošanas metode kā apkaisīšana ar pelniem. Lai izmantotu sauso metodi, sajauciet tabakas putekļus uz pusēm ar pelniem, uz 1 kvadrātmetru stādījumu rēķinot 300 g putekļu maisījuma, un apkaisiet ar tiem dobi.

Soda palīdz pret sīpolu mušām – tabakas smalknes un pelnu maisījumam pievieno parasto cepamo sodu: 5 ēd.k. uz 1 kg putekļu un 1 kg pelnu.

Kā atbrīvoties no sīpolu mušām mājās? Tāpat, kā sakņu dārzā. Galvenais ir ievērot proporcijas, maz ticams, ka tam būs nepieciešami 10 litri šķīduma vai 2 kg pulvera. Lai pagatavotu uzlējumu telpaugiem, uz 1 litru ūdens jālieto 100 g tabakas putekļu.



Kas ir sīpolu mušas

Sīpolu muša ir 6-7 mm liels kukainis, ļoti līdzīgs mājas mušai, un tā pārziemo kā kūniņa augsnē. Pirmā paaudze parādās aprīļa beigās vai maija sākumā un dēj olas uz sīpolu sakņu kakla. Pēc 5-8 dienām kāpuri izšķiļas un stingri iegraužas sīpolā. Tās ir 6-8 mm garas un pēc 3 nedēļām izaug.

Tāpēc apstrāde jāveic gan tūlīt pēc stādīšanas, gan vēlāk, optimālais apstrādes reižu skaits ir 2-3 reizes maijā un jūnijā. Otrā paaudze var parādīties jau jūlija pirmajā pusē.

Pret sīpolu mušām nav iespējams apstrādāt augsni ar ķīmiskiem līdzekļiem. Augu pārklāšana ar filcu dod labus rezultātus pret pirmo paaudzi. Mušas darbības rezultāts ir sapuvuši sīpoli. Nekavējoties jānovāc invadētie augi. Inficētos sīpolus nedrīkst mest kompostā!

Profilaktiskie pasākumi ietver apkaisīšanu ar kaļķi vai dolomīta miltiem, kā arī speciālu tīklu izmantošanu. Apberiet malas ar zemi vai citādi sablīvējiet to, lai novērstu mušu iekļūšanu zem tās.

Bioloģiskā kontrole: neiznīcināt vaboles. Tās cita starpā barojas ar dārzeņu mušu un citu sīku kukaiņu oliņām un kāpuriem. Šīs vaboles dzīvo atklātā zemē, un dienas laikā tās reti redzamas. Tās slēpjas zemes spraugās vai no lapām, zāģu skaidām vai koka skaidām izveidotās slēptuvēs zem nelielām akmeņu kaudzēm. Vaboļu lielākais ienaidnieks ir pesticīdi.

LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Bauda iegremdēt pirkstus zemē! Bet kā pēc tam tikt pie tīrām rokām?

Sinepes pret dārza kaitēkļiem. Četras dabīgas receptes!

Četri ieteikumi brangai sīpolu ražai. Vairs nekad neteiksi, ka šogad neizdevās!

Pārgriez citronu un ieliec cepeškrāsnī uz nakti. Rezultāts pārsteigs!