Dārzkopja Mēness kalendārs MAIJAM. Ko sēt un stādīt katrā mēneša dienā?

24-04-2023

Foto – Pixabay

Maija Mēness sējas un stādīšanas kalendārs jums pateiks, ko un kad darīt dārzā pavasara pēdējā mēnesī.

Maijā vasarnīcu, dārzu un puķu dobju īpašniekiem ir daudz par ko uztraukties. Pavasara pēdējais mēnesis ir piemērots gandrīz visu zināmo kultūru sēšanai un stādīšanai.

Maijā sēj un stāda dārzeņus un zemenes, veido puķu dobes, bet dārzā stāda koku stādus. Papildus stādīšanai šajā mēnesī laista un mēslo platību, kopj jaunos augus, cīnās ar slimībām un kaitēkļiem.

Augu veselība un ražība ir atkarīga ne tikai no laika apstākļiem, bet arī no mēness fāzēm. Mēness stādīšanas kalendārs jums pateiks, kad dārzā jāveic dažādi darbi un kuras dienas ir ražīgākās sējai.

Labvēlīgas dienas dažādu kultūru sējai maijā

Foto – Pixabay

Lai augi labi iesakņotos un attīstītos, tie jāstāda konkrētajai kultūrai labvēlīgākajās dienās. Par ražīgākajām maija dienām dažādām kultūrām tiek uzskatītas šādas dienas:

– sīpoli un ķiploki – 3., 9., 10., 13., 14., 22. maijs;

– tomāti – 13., 15. maijs;

– dilles, pētersīļi un citi garšaugi – 3., 17., 29. maijs;

– burkāni – 16., 17. maijs;

– bietes – 14.-17., 24. maijs;

– kāposti – 2., 14., 21., 21., 24., 30. maijs;

– baklažāni, paprika – 7., 11., 19. maijs;



– kabači, ķirbji – 2., 10., 15., 22.-25. maijs;

– kartupeļi – 3., 5., 6., 12., 21.-25., 27., 28. maijs;

– viengadīgās puķes – 1., 2., 3., 29., 30. maijs;

– zemenes, vīnogas – 2., 14., 24., 30. maijs;

– daudzgadīgās puķes – 14., 15., 30., 31. maijs;

– augļu koki – 9., 12., 13. maijs.

Maijā ir arī dienas, kurās vispār nav ieteicams neko sēt, jo tās tiek uzskatītas par sliktām ražības veicināšanas ziņā. Tās ir 5., 19. un 20. maijs.



Mēness sējas kalendārs 2023. gada maijam katrai dienai

Foto – Pixabay

1.-3. maijs – jebkuru zaļumu, sīpolu, ķiploku, mandeļu, gurķu un pākšaugu sēja, kāpostu kāpostu stādīšana. Var stādīt arī zemenes un vīnogas. Stādu retināšana, ravēšana, kaitēkļu apkarošana. Ļoti labas dienas jebkādu puķu, īpaši rožu, stādīšanai. Atļauta bagātīga laistīšana un barošana, bet nav ieteicams izmantot pesticīdus augu aizsardzībai.

No 4. līdz 6. maijam ir pilnmēness dienas. Šajos datumos labāk neko nesēt un nestādīt, ja ir iespēja darbus atlikt uz citām dienām.

7.-8. maijā – kartupeļu, ķiploku, redīsu, paprikas, salātu, garšvielu un ārstniecības augu, kukurūzas stādīšana. Labas dienas sīpolu puķu stādīšanai. Dārzā var stādīt zemenes, augļu un ogu kokus, sausseržus, jasmīnus. Var ravēt un mēslot augus, balsināt kokus un apgriezt zemeņu stīgas. Nav ieteicams griezt saknes un zarus, jo griezuma vietas ilgi dzīst.

No 9. līdz 12. maijam – stādiet kartupeļus, sīpolus un ķiplokus, kabačus, ķirbjus, kāpostus. Varat sēt arī redīsus, bietes un burkānus ziemas uzglabāšanai. Stādiet daudzgadīgās puķes un mūžzaļos augus, kā arī zālienu un zaļo dzīvžogu. Atļauta sanitārā apgriešana, slimību apkarošana, intensīva laistīšana un potēšana. Augu sakņu apstrāde nav ieteicama.

13.-15. maijs – gurķu stādu, piparu, tomātu un visu veidu kāpostu stādīšana. Cukīni, ķirbju, seleriju un kartupeļu stādīšana atklātā laukā. Var laistīt un barot augus, bet ļoti mēreni. Dārzā var stādīt jāņogas, avenes, kazenes un ērkšķogas. Augu apgriešana un minerālmēslu lietošana nav ieteicama.

16.-17. maijs nav īpaši ražīgas dienas. Var izgriezt sausos un slimos zarus, potēt augus, rekultivēt un uzirdināt augsni, cīnīties ar kaitēkļiem un slimībām. Nav ieteicams laistīt un barot augus, novākt un pārstādīt.

18.-20. maijs ir jaunā mēness dienas. Augu sēšana un stādīšana netiek veikta, bet ir iespējams ravēt nezāles un irdināt augsni.



21.-24. maijs ir labas dienas garstiebru dārzeņu – meloņu, arbūzu, ķirbju, zirņu, pupiņu, zemeņu – stādīšanai. Kopumā – ļoti ražīgas dienas jebkuru kultūru, kā arī koku un puķu sējai. Var apgriezt zarus, potēt un balsināt kokus. Nav ieteicams pārstādīt sīpolpuķus.

25.-26. maijs nav īpaši ražīgas dienas, taču var stādīt ārstniecības augus un garšvielas, kā arī kabačus un ķirbjus. Jūs varat uzirdināt un uzart zemes gabalu, izgriezt zemeņu stīgas un veikt sanitāro apgriešanu. Nav ieteicama mēslošana, laistīšana, mērcēšana vai sēklu diedzēšana.

27.-29. maijā – visu veidu paprikas, garšaugu, kartupeļu, redīsu, visu puķu sēja. Var stādīt tikai dekoratīvos kokus, piemēram, ceriņus un jasmīnus. Tomātu pazaru izņemšana, gurķu zaru veidošana, koku apsmidzināšana pret kaitēkļiem un lieko dzinumu likvidēšana.

30.-31. maijs – kartupeļu, pākšaugu, redīsu, visu veidu kāpostu, tomātu, gurķu stādīšana. Labas dienas daudzgadīgo puķu, īpaši rožu, stādīšanai. Dārzā var stādīt avenes, jāņogas un kazenes. Atļauta mēslošana, laistīšana, ravēšana, novākšana, dzinumu apgriešana un retināšana. Minerālmēslošana un pesticīdu lietošana nav ieteicama.

LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!

Kā piebarot tomātus pēc piķēšanas? Ļoti noderīgi padomi dārzkopjiem

Kā izaudzēt spēcīgus un izturīgus stādus? Laistiet tos ar šo mēslojumu!

Kas ļoti garšo zemenēm? Triki pasakainai zemeņu ražai!

Kā sēt pētersīļus un dilles, lai zaļumi vairs nebūtu jāpērk?

Kā vienkārši apkarot laputis uz rozēm? Nebaidies stādīt dārza karalienes!

Kā dārzā noder pelni, bet kurus augus ar tiem kopt nedrīkst? Dārzkopju likumi