Kāpostus mēdz apsēst visdažādākie kaitēkļi, tostarp laputis un blusiņas. Daudzi tās mēģina aizbaidīt ar sīpoliem, ķiplokiem, pelniem vai tabaku, bet mazās negantnieces ir izturīgas pret visu.
Kāda dārzniece atklāja savu triku – viņa pagatavo etiķa šķīdumu, 1 ēdamkaroti 70% etiķa uz 10 l ūdens.
Ar šo pašu šķīdumu var apstrādāt redīsus, mārrutkus un citus dārzeņus. Laputīm etiķis patiešām ļoti nepatīk.
Arī kāpostu balteņi ar etiķi apsmidzinātiem kāpostiem met līkumu.
Laputis sastopamas gan augļu, gan dārzeņu, gan graudaugu un rapša platībās un bieži vien var nodarīt manāmus postījumus.
Kartupeļu ražai savukārt tās tiešu ļaunumu nenodarīs, bet pārnēsās vīrusslimības, kuras iespējams ierobežot vien, nomainot sēklas materiālu.
Ierobežot laputis profilaktiski, izmantojot – mehāniskās vai agrotehniskās ierobežošanas metodes, ir visai sarežģīti, bet ir daži paņēmieni, kuri palīdzēs samazināt to izplatību kultūraugu platībās.
Nelielās platībās no augiem laputis var regulāri noskalot ar ūdens strūklu.
Augļu kokiem un ogulājiem laputu apsēstās lapas norauj un iznīcina kopā ar kaitēkli.
Vairākām laputu sugām, piemēram, ķiršu-madaru laputij madaras un citas nezāles, ir starpsaimnieki, uz kuriem tās vairojas. Šo starpsaimnieku iznīcināšana dārza vai lauka tuvumā ir viens no laputu ierobežošanas profilaktiskajiem pasākumiem.
Der zināt, ka sabiezināti sējumi vai stādījumi veicina laputu savairošanos. Kāpostu cekulkode, kāpostu balteņi un kāpostu pūcīte. Šo tauriņu kāpuri var nodarīt būtiskus postījumus kāpostaugu, tajā skaitā vasaras rapša, platībās.
Visgrūtāk pamanāmie un pēdējos gados postīgākie izrādījušies sīciņie gaiši zaļie cekulkodes kāpuri, kuri savus bojājumus uzsāk agrās kāpostaugu stadijās.
Bieži vien tie sabojā galviņkāpostu augšanas punktu vai ziedkāpostu, brokoļu, Briseles kāpostu un citu līdzīgo kāpostu dzimtas dārzeņu ziedaizmetņus. Rezultātā veidojas nekvalitatīvas vai neveidojas vispār ražai paredzētās auga daļas.
Galvenais paņēmiens šo kāpuru ierobežošanai bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā – regulāra mehāniska kāpuru nolasīšana no augiem.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!
Burkāniem patīk zilie graudiņi! Mēslojuma recepte varenas ražas iegūšanai
Kā iegūt lielisku tomātu ražu. Trīs kļūdas, kuras nepieļaut audzēšanā!
Kas jādara ar pazarēm, kas – ar lapām. Knifiņi varenai gurķu un tomātu ražai!