Fizionomika ir spēja lasīt sejā kā grāmatā. Tiem, kas šo prasmi apguvuši, nav vajadzīgi ne testi, ne garas sarunas, lai tiktu skaidrībā, kas par cilvēku ir sarunas biedrs. Nav nepieciešams arī kopīgi apēst pudu sāls, jo pilnīgi pietiek rūpīgāk ieskatīties otra sejā…
Pirms daudziem tūkstošiem gadu konfūciešu izstrādātā fizionomika plaši izplatījās visās austrumu zemēs un vēlāk sadalījās atsevišķās skolās.
Eiropiešiem vistuvākā un saprotamākā ir Tokijas skola, kas māca izdarīt secinājumus par cilvēka personību un raksturu pēc rūpīgas sejas detaļu izpētes, ņemot vērā vecumu un piecu dzīves iezīmju – uzacu, acu, ausu, deguna un mutes stāvokli. Taču, pirms analizē šos vaibstus, nopietns speciālists vispirms pievērš uzmanību sejas zonām un formai.
Pirmā zona – augšējā (pieres daļa) – dod informāciju par dzīves periodu no 15 līdz 30 gadiem, kā arī parāda, kas ar cilvēku notiks dziļā vecumā. Veselīga āda un skaista pieres forma liecina par labu ķermeņa un gara stāvokli un sola mierīgas vecumdienas.
Otrā zona – vidējā (no uzacīm līdz degungalam) – sniedz ziņas par vecumu no 35 līdz 50 gadiem.
Samērīgas līnijas liecina par stabilu psihi.
Trešā zona – apakšējā (no virslūpas līdz zodam) – vēsta par vecumu no 51 līdz 77 gadiem un, tāpat kā pirmā zona, spēj pastāstīt arī par tālākajiem gadiem. Ja nav nekādu defektu, tas liecina par stabilu raksturu.
Tālāk tiek noteikta sejas forma. Fizionomisti izšķir garenu, trīsstūrveida, trapecveida, kvadrātveida un apaļu sejas formu.
Garenai sejai ir taisnstūra iezīmes: pieres platums aptuveni sakrīt ar zoda platumu (aristokrātiskais tips). Vairākumam Japānas valdnieku bijusi tieši tāda sejas forma, kas liecina par intelektu, savaldību un jūtīgumu. Bieži cilvēki, kam ir garena seja, ir apdomīgi un taupīgi, apveltīti ar organizatora talantu un mērķtiecīgi.
Trīsstūrveida seju raksturo augsta un plata piere, izvirzīti vaigukauli, dziļi iegrimušas acis, neliels kaulains deguns un nedaudz uz priekšu izvirzīts zods. Šī forma liecina par lielu apdāvinātību, taču raksturā jaušama viltība un ķildība.
Trapecveida sejai raksturīga plata piere un nedaudz sašaurināts zods. Tāda seja galvenokārt ir inteliģentiem, jūtīgiem un aristokrātiskiem cilvēkiem. Sievietei ar tādu sejas formu piemīt optimisms.
Kvadrātveida sejas forma pieder skarbajam, vīrišķīgajam tipam. Pārsvarā tās ir neatlaidīgas, tiešas, atklātas un galvenais – apņēmīgas un valdonīgas personības.
Apaļa sejas forma raksturīga mīkstsirdīgiem, labestīgiem cilvēkiem. Viņiem tīk komforts, laba sabiedrība, viņi tiecas pēc slavas. Ja tādam cilvēkam ir augsta starpdegune, izvirzīti vaigukauli un dedzīgas acis, viņš vienmēr sasniegs savu mērķi.