Tas ir klimakss, kas sevi izpauž ar neirozi, depresiju, krasu imunitātes pazemināšanos, ātru nogurumu… Lai šīs negatīvās sajūtas mazinātu, var sākt lietot medikamentus – mūsdienu farmaceitiskā rūpniecība tādus piedāvā ne vienu vien. Taču var arī nopietnāk pievērsties līdzekļiem, ko piedāvā daba un kurus organisms neuzskata par svešiniekiem.
Aizejošā jaunība sievietes apvelta ar mokošiem uzplūdiem un asiņošanu; vīriešiem par dežūrkaiti kļūst prostatīts un prostatas dziedzera adenoma. Tas viss notiek tikai tāpēc, ka dzimumhormonu daudzums samazinās un organisms sāk buksēt. Šajā situācijā var palīdzēt fitohormoni.
Nosacīti nesen – tikai pagājušā gadsimta nogalē – zinātnieki izdarījuši apbrīnojamu atklājumu: izrādās, daži augi ir spējīgi sintezēt vielas, kuras, kopā ar uzturu nonākot cilvēka organismā, uzvedas tieši tāpat kā dzimumhormoni. Piemēram, fitosterolus (vīriešu hormonu analogus) satur sezama un sojas eļļa, bet fitoestrogēnus (sieviešu dzimumhormonu analogus) – granātāboli un dateles, pākšaugi, burkāni, bietes, soja, spināti, lineļļa, citrusaugļi, tumšās vīnogas un sarkano vīnogu vīns.
Jāteic, ka visus šos produktus ieteicams lietot ne tikai klimaksa nogurdinātajiem, bet arī gados daudz jaunākiem cilvēkiem: tie palīdz atjaunot dzimumdziedzeru funkcijas, cīnīties pret impotenci un neauglību, turklāt tie ir arī lieliski antioksidanti, kas stājas ceļā mastopātijas, dzemdes miomas un onkoloģijas, tajā skaitā krūts vēža un endometriozes attīstībai sievietēm.
Īpaši veselīgi šajā ziņā ir baltie un sarkanie galviņkāposti, ziedkāposti, brokoļi, kolrābji, rutki, redīsi, rāceņi, mārrutki.
Visiem, kas jau pārkāpuši 40 gadu slieksnim, ieteicams sevi radināt:
* 1–2 reizes nedēļā, gatavojot maltīti, izmantot bietes, ķirbi, burkānus, svaigus sīpolus, ķiplokus un zaļos lociņus;
* iespējami vairāk lietot uzturā zaļumus: dilles, kressalātus, selerijas, pastinaku, lupstāju, koriandru, pētersīļus (tie īpaši veselīgi vīriešiem);
* gada aukstajā periodā katru dienu ēdienam pievienot vismaz 2 ēdamkarotes diedzētu kviešu graudu;
* 2–3 reizes mēnesī apēst pa 1–2 granātāboliem;
* biežāk košļāt dateles, grauzt saulespuķu sēkliņas, ēst valriekstus un lazdu riekstus;
* lai nepieļautu sirds-asinsvadu un osteoporozes veidošanos, kuru dēļ vēlāk rodas pastiprināts risks gūt kaulu lūzumus, 2–3 reizes nedēļā gatavot ēdienus no sojas produktiem (sojas piena, biezpiena, siera), pupiņām un zirņiem.
Tikai sievietēm
Papildus tam daiļā dzimuma pārstāvēm ir vēl pāris papildu recepšu:
* iespējami biežāk piedevām izmantot kanēli un ingveru;
* jau no 37–40 gadu vecuma 3–4 reizes gadā 2 nedēļas dzert salviju uzlējumu: tējkaroti lakstu aplej ar glāzi verdoša ūdens, nostādina zem vāciņa, līdz uzlējums atdzisis, tad izkāš. Dzer pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Tikai vīriešiem
Daži individuāli ieteikumi stiprā dzimuma pārstāvjiem:
* vidēji 2–3 reizes nedēļā ieteicams apēst pa 0,5–1 glāzei ķirbju sēkliņu, bet rudenī, kad sākas arbūzu laiks, izkaltēt un grauzt arbūzu sēkliņas – tās ir lielisks līdzeklis pret impotenci, neirozi un bezmiegu;
* dzert kalmju uzlējumu: ēdamkaroti sasmalcinātu sakneņu aplej ar puslitru karsta ūdens, 10–15 minūtes karsē ūdens peldē, pārlej termosā, 8 stundas nostādina, tad izkāš. Lieto pa 3 ēdamkarotēm 2 reizes dienā ēdienreižu starplaikos (pēdējoreiz – vakarā pirms gulētiešanas);
* ļoti ieteicams 2–3 reizes gadā iziet ārstēšanas kursu ar lakricas uzlējumu – tas palīdz paaugstināt dzimumfunkciju un pasargā no prostatas dziedzera kaitēm: ēdamkaroti sasmalcinātu sakņu aplej ar puslitru verdoša ūdens, 7–10 minūtes karsē uz lēnas uguns, stundu nostādina, tad izkāš. Lieto pa 3 ēdamkarotēm 3 reizes dienā 15–20 minūtes pirms ēšanas. Kurss – 2 nedēļas.