Izvēloties augus pret to vai citu kaiti, nedrīkst aizmirst, ka gandrīz katram no tiem ir savi lietošanas ierobežojumi.
* Piemēram, alvejas preparāti var izraisīt asins pieplūdumu mazā iegurņa orgāniem. Šo augu nedrīkst lietot, ja ir aknu un žultspūšļa kaites, dzemdes asiņošana, hemoroīdi, cistīts, kā arī grūtniecības laikā.
* Parastās kalmes saknes nav ieteicams lietot, ja ir paaugstināta kuņģa sulas sekrēcija.
* Dzeltenās kaķpēdiņas paaugstina asinsspiedienu.
* Baldriānu saknes nedrīkst lietot ilgstoši un lielā daudzumā. Šim augam ir nomācoša iedarbība uz gremošanas orgāniem, tas var izraisīt galvassāpes, sliktu dūšu, sirdsdarbības traucējumus.
* Ūdenspipars, blusu sūrene, maura sūrene un maura retējs ir augi, kam piemīt spēcīga asinsreci veicinoša iedarbība, tāpēc to preparātus neiesaka lietot tromboflebīta gadījumā.
* Ārstniecības amoliņš, ja to lieto ilgstoši vai pārdozē, var izprovocēt galvas reiboņus, sliktu dūšu, vemšanu, miegainību, bet reizēm – nodarīt kaitējumu aknām un pat centrālajai nervu sistēmai.
* Irbeņu un aveņu ogas augstā purīnu satura dēļ nedrīkst lietot, ja ir podagra un nieru kaites.
* Nātru uzlējumu un novārījumu nav ieteicams lietot paaugstinātas asinsreces, cistas, polipu un citu dzemdes vai piedēkļu jaunveidojumu izraisītas asiņošanas, kā arī hipertonijas un aterosklerozes gadījumā.
* Linsēklas nedrīkst lietot, ja ir holecistīts un hepatīts.
* Parastā paegļa ogas nedrīkst lietot akūta nieru iekaisuma gadījumā.
* No rabarberiem jāatsakās, ja ir podagra, hemoroīdi, nierakmeņu slimība (oksalātu akmeņi).
* Ilgstoši lietojot un pārdozējot kailo lakricu, var paaugstināties arteriālais spiediens, parādīties tūska un rasties dzimumsfēras traucējumi.
* Tik ļoti ieteicamie mežrozīšu uzlējumi un novārījumi negatīvi iedarbojas uz zobu emalju, tāpēc ik reizi pēc to lietošanas mutes dobums obligāti jāizskalo ar siltu sodas ūdeni.
* Skābenes satur purīnvielas un skābeņskābi, tāpēc šo augu nedrīkst lietot, ja ir sāļu maiņas traucējumi (reimatisms, podagra) un ar to saistītas slimības, kā arī zarnu trakta iekaisuma un tuberkulozes gadījumā.
Protams, ārstniecības augiem piemīt milzīgs dziedniecisks spēks – tas nav pat apspriežams. Taču nereti cilvēki no fitoterapijas gaida brīnumus, sak, lietoju tēju pāris nedēļu un, raugi, esmu vesels. Diemžēl dzīvē tā nenotiek.
Fitoterapija nedod ātru rezultātu. Piemēram, lai pāris minūtēs pazeminātu arteriālo spiedienu, pietiek ar mazās korinfāra tabletītes pusīti. Toties fitolīdzekļus nāksies lietot vismaz divas nedēļas, ja ne ilgāk.
Un vēl. Nopietnu slimību gadījumā nedrīkst aprobežoties tikai ar fitoterapiju. Toties ārstniecības augi var būt teicams papildinājums pamatārstēšanas kursam.