Artrīts ir locītavu iekaisums, ko var izraisīt trauma vai kāda infekcijas slimība. Iekaisusī locītava pietūkst, kļūst sāpīga un apgrūtina staigāšanu. Kad artrīts ir pašā sākumstadijā, protams, negribas uzreiz dzert zāles, kas var kaitēt kuņģim. Tāpēc daudzi gribētu zināt, vai šajā slimības posmā kaiti var apturēt ar tautas līdzekļiem.
Teorētiski – var, ja ārstēšanos sāk nekavējoties un pacietīgi turpina dienu no dienas.
* Sajauc pa 1 ēdamkarotei kliņģerīšu un melnā plūškoka ziedus, kadiķa augļus, lazdas un vītola mizu,
bērza un nātru lapas.
* Sajauc 5 ēdamkarotes trejdaivu sunīša lakstu, pa 4 ēdamkarotēm purva vaivariņu un ārstniecības ancīša lakstus, pa 3 ēdamkarotēm helēniju ālantes saknes, asinszāles un ārstniecības amoliņa lakstus, pa 2 ēdamkarotēm linsēklas un parastā pelašķa lakstus un 1 ēdamkaroti paegļa ogu (vai skuju).
Uzlējumus gatavo un lieto vienādi:
* 2 ēdamkarotes žāvētā sasmalcinātā maisījuma aplej ar 1 litru verdoša ūdens, 10 minūtes karsē ūdens peldē, nakti nostādina, tad izkāš. Dzer pa pusglāzei 4–5 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Maisījumus lieto pamīšus: divus mēnešus vienu, tad pēc 10– 14 dienu pārtraukuma – tikpat ilgi otru.
Kopējais ārstēšanās kurss – ne mazāk kā 8 mēneši. Pēc tam jebkuru no maisījumiem 4– 5 nedēļas lieto pavasarī un rudenī. Saasināšanās gadījumā uz 1 litru ūdens ņem 4 ēdamkarotes maisījuma.
* Sāli un sinepju pulveri (attiecībā 2:1) iejauc tīrā petrolejā, līdz veidojas krējuma konsistences masa. Ar maisījumu uz nakti ierīvē sāpošās vietas.
* Sasmalcina 0,5 kg seleriju (zaļumus kopā ar saknēm), aplej ar ūdeni un vāra, kamēr ūdens paliek ne vairāk par glāzi. Novārījumu izdzer dienas laikā. Katru dienu jāgatavo svaiga deva.
* Sāpošas kāju pirkstu locītavas uz nakti ierīvē ar jodu.
* Katru vakaru izspiež viena citrona sulu, atšķaida ar karstu ūdeni (attiecībā 2:1) un izdzer tukšā dušā.
* Puslitra pudeli aptuveni līdz 1/3 piepilda ar ceriņu ziediem un līdz kakliņam pielej 70% spirtu vai degvīnu. Trīs nedēļas nostādina tumšā vietā, tad izkāš. Lieto pa 15– 25 pilieniem 3 reizes dienā pirms ēšanas. Kurss – 3 mēneši. Izvilkumu var izmantot arī sāpošo vietu ierīvēšanai.
* Lai pagatavotu citu ierīvēšanas līdzekli, ņem pa 3 ēdamkarotēm kampara un sinepju pulvera un pa 100 ml spirta un olas baltuma. Vispirms kamparu izšķīdina spirtā, pievieno sinepju pulveri un sajauc ar iepriekš sakultu olas baltumu. Uz nakti ierīvē sāpošās locītavas.
* Lieto lineļļu. Sāpošo vietu ierīvēšanai un iekšķīgi – pa 1–2 ēdamkarotēm 2–3 reizes dienā. Ārstēšanās kurss – 2–3 mēneši. Šajā laikā uzturā jāierobežo gaļa un trekni produkti.
* Pie sāpošajām locītavām no rīta un vakarā liek auduma maisiņus ar karstām auzām (auzas var likt karstā ūdenī un uzvārīt ar visu maisiņu).