Uzpūties vēders un viss, kas seko. Kā sev palīdzēt?

21-01-2018

veders


Gāzes veidojas ikvienam, bet tās var izraisīt uzpūšanos un diskomfortu un nepatīkamas izjūtas publiskās vietās. Uzturs, fizisku nodarbību trūkums un stress var veicināt nejauko spiedienu vēderā.

Ja tas var kalpot kā mierinājums, medicīnas tēvs Hipokrāts apgalvoja, ka atbrīvošanās no gāzēm ir nepieciešama veselībai. Bet pat senatnē mēdza lietot dabas līdzekļus, lai atjaunotu gremošanas trakta veselību un novērstu gāzes. Sakairinātu gremošanas traktu jānomierina. Kad kuņģis izpleties, prātīgāk ēst mazāk un izmēģināt kādu no dabīgajiem veidiem, lai mazinātu flatulenci, izmantojot ārstniecības augus vai karstas vēdera kompreses.

UZTURS
Flatulenci var pastiprināt noteikti grūti sagremojami pārtikas produkti, kamēr citi var palīdzēt to novērst. Uz dažādiem pārtikas produktiem arī var būt atšķirīga reakcija, tāpēc nav viena un ātri iedarbīga likuma visiem, bet dažas lietas der izmēģināt.

• Lietojiet pārtikas garšvielas, kas atvieglo gremošanu, piemēram, ķimenes, anīsu, majorānu un ingveru, kas var mazināt flatulenci un uzpūšanos.

• Ēdiet lēnām un kārtīgi sakošļājiet – gaisa norīšana ir viens no galvenajiem uzpūšanās cēloņiem.

• Izvairieties no gāzes radošiem ēdieniem, piemēram, gāzētiem dzērieniem un pupām.

• Parūpējieties, lai pākšaugi, puravi un kāposti būtu kārtīgi termiski apstrādāti, lai tos būtu vieglāk sagremot.

• Ja nepanesat laktozi vai grūti sagremot citus pārtikas produktus, tie var veicināt gāzu rašanos. Centieties tos neēst.

• Izvairieties no saldumiem, novājēšanas līdzekļiem un košļājamās gumijas, kas saldināta ar sorbitolu, ksilitolu vai manitolu. Tie ir grūti sagremojami.

Ar piestiņu un stampiņu pagatavojiet kuņģa darbību veicinošus garšaugu maisījumus.

NODERĪGI
Gāzes zīdaiņiem un maziem bērniem
Sīkas, sažņaugtas dūrītes, saviebta sejiņa un spalgi kliedzieni ir skaidras pazīmes, ka mazulis cieš no kolikām. Par laimi, ir daži maigi, laika pārbaudi izturējuši līdzekļi, kas var palīdzēt. Pat pavisam maziem bērniem gremošanu var uzlabot fenheļa tēja. Sajauciet 1 tējkaroti tējas ar piena maisījumu, ja barojat bērnu ar pudelīti. Ar krūti barotiem bērniem, lietojiet acu pilināmo vai pipeti, lai iedotu tēju trīs reizes dienā. Pārmaiņus uz bērna vēdera uzlieciet silta ūdens pudeli un viegli pamasējiet vēderiņu ar apļveida kustībām, lai kļūtu labāk.

MĀJAS līdzekļi
• Sajauciet 15 g no katra ķimeņu sēklas, fenheli un anīsu. 2 tējkarotēm maisījuma pārlejiet aptuveni 250ml verdoša ūdens. Ļaujiet tējai ievilkties 10 minūtes, nokāsiet un dzeriet nesaldinātu.

• Smalki samaliet ķimeņu sēklas un koriandru un lietojiet 2 tējkarotes ar nelielu daudzumu ūdens pirms katras maltītes.

• Pret uzpūšanos lietojiet anīsa sakni: izšķīdiniet 15 g anīsa uzlējuma (no veselības pārtikas veikala) aptuveni 250 ml kumelīšu tējas. Izdzeriet pa tasei dienā.

• Karstums var remdēt diskomforta sajūtu. Sakarsējiet speltes kviešu vai ķiršu kauliņu spilvenu līdz aptuveni 40°C cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī un uzlieciet uz vēdera.